Gjuha:
×
Etiketë: lukashenkos
Bota/Rajoni30 Shtator 2020
Britania dhe Kanadaja kanë vendosur sanksione ndaj Presidentit bjellorus Alexander Lukashenko, djalit të tij dhe zyrtarëve të tjerë të lartë lidhur me pretendimet për manipulimin e zgjedhjeve presidenciale të vendit dhe aktet e dhunës ndaj...
Bota/Rajoni27 Shtator 2020
Policia bjelloruse ka arrestuar dhjetëra protestues gjatë marshit të 27 shtatorit në Minsk, të organizuar kundër Aleksandr Lukashenkos dhe autoritetet e rendit në Gomel kanë përdorur gaz lotsjellës kundër protestuesve. Protestat kundër Lukashenkos, që pretendon...
Bota/Rajoni13 Shtator 2020
Dhjetëra mijëra njerëz thuhet se marshuan në kryeqytetin Minsk dhe në disa qytetet të tjera për të protestuar kundër rizgjedhjes së presidentit Alexander Lukashenko. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, një numër i madh i...
Bota/Rajoni30 Gusht 2020
Për disa ditë me radhë, pakënaqësia ka shpërthyer midis qytetarëve të Bjellorusisë, të cilët kanë ngritur zërin e tyre kundër regjimit të presidentit aktual Aleksandar Lukashenko. Sipas medieve të huaja, ata nuk duan të heshtin...
Bota/Rajoni23 Gusht 2020
Pretendimet e presidentit të Bjellorusisë, Aleksander Lukashenko se ‘fuqitë e huaja’ po përpiqen të organizojnë sulme nga jashtë kufirit të Bjellorusisë u hodhën poshtë nga NATO. Në bazë të këtyre pretendimeve, presidenti Lukashenko ka vendosur...
Bota/Rajoni18 Gusht 2020
Mijëra persona kanë protestuar për të nëntën natë me radhë në kryeqytetin bjellorus, Minsk, kundër presidentit të këtij shteti, Alyaksandar Lukashenko, i cili së fundmi ka thënë se është e mundshme mbajtja e zgjedhjeve të...
Bota/Rajoni16 Gusht 2020
Dhjetëra mijëra kundërshtarë të presidentit bjellorus Aleksandar Lukashenko janë mbledhur sot në Minsk për të protestuar kundër zgjedhjeve të diskutueshme. “Marshi për liri” në qendër të kryeqytetit vjen në mes të zemërimit në rritje për...
Bota/Rajoni13 Gusht 2020
Marrëdhënia mes Bjellorusisë dhe Federatës Ruse ka qënë një marrëdhënie e karakterizuar nga dikotomia që Presidenti bjellorus Lukashenko, ka ndërtuar për vendin e tij, duke e dyzuar të ardhmen mes Bashkimit Europian dhe Rusisë. Pas...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.