×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kanadaja do të shpenzojë 14 miliardë dollarë për “rifillimin e sigurt” pas bllokimit, thotë Trudeau

  FrontOnline
  16 Korrik 2020

  Qeveria federale e Kanadasë do t’u japë 13 krahinave dhe territoreve më shumë se 19 miliardë dollarë kanadezë (14 miliardë dollarë amerikanë) për të ndihmuar në pagimin e kostove të rifillimit të ekonomisë pas disa muajsh të bllokimeve të pandemisë COVID-19, tha kryeministri të enjten.

  Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, qeveria federale fillimisht njoftoi se dëshironte të arrinte një “marrëveshje të rifillimit të sigurt” me provincat dhe territoret muajin e kaluar, kur premtoi 14 miliardë dollarë kanadezë, dhe negociatat kanë vazhduar qysh atëherë.

  Siç thuhet më tej, paratë kanë për qëllim të mbulojnë shpenzime të jashtëzakonshme gjatë gjashtë deri tetë muajve të ardhshëm, tha kryeministri Justin Trudeau në një konferencë shtypi dhe do të kujdeset për “llojet e gjërave që me të vërtetë kanë rëndësi për kanadezët”, përfshirë përgatitjen për një “valë të dytë të mundshme”.

  Këto gjëra përfshijnë gjurmimin e kontaktit, sigurimin e pajisjeve mbrojtëse për punëtorët, duke ndihmuar bashkitë në vështirësi të paguajnë kostot e operimit, duke ndihmuar operatorët vendas për “hapësira të sigurta” për kujdesin ditor dhe përmirësimin e kujdesit afatgjatë për të moshuarit.

  Paratë gjithashtu do të lejojnë qeverinë të sigurojë deri në 10 ditë pushim të sëmurë për ata që nuk e kanë atë tashmë, tha zëvendëskryeministri Chrystia Freeland në të njëjtën konferencë për shtyp.

  “COVID-19 nuk është thjesht një krizë shëndetësore, por është edhe një krizë ekonomike”, tha Trudeau. “Sepse derisa të gjejmë një vaksinë, kërcënimi ditor i COVID-19 nuk do të zhduket”.

  Provincat dhe territoret kanadeze janë rihapur gradualisht dhe të mërkurën Kanadaja raportoi 343 raste të reja nga një ditë më parë dhe 12 vdekje të tjera. /Telegrafi/

  Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni14 Prill 2024
  Shefi i politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell tha se Bashkimi Evropian e dënon fuqishëm sulmin e Iranit kundër Izraelit, shkruan...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Mbretëria e Bashkuar ka dënuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit, tha kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak në një deklaratë të...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Ministri i Jashtëm izraelit Israel Katz, bëri thirrje për unitet, pasi Irani nisi një sulm kundër Izraelit. “Ne të gjithë duhet të...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.