×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kamberi: Shqiptarët i kanë të sigurt dy deputetë, e presin të tretin

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Kreu i Lëvizjes Shqiptare për Veprim Demokratik, Shaip Kamberi, tha se, sipas rezultateve të para paraprake të zgjedhjeve parlamentare në Serbi , një koalicion i gjerë i partive shqiptare atje sigurisht që do të ketë dy deputetë, dhe pritet ta ketë të tretin.

  Kamberi në një prononcim për Prva Tv. kujtoi se kjo lëvizje pothuajse gjithmonë shkoi në zgjedhjet parlamentare në Serbi, ndryshe nga anëtarët e tjerë të koalicionit aktual të partive shqiptare, të cilat sipas tij nuk e bënë këtë për më shumë se 30 vjet.

  Ai sqaroi se ato parti nuk shkuan më herët në zgjedhjet parlamentare, në mënyrë që të mos konsiderohej se e njihnin Serbinë si shtetin e tyre në atë mënyrë, transmeton Klan Kosova.

  Kamberi shprehu kënaqësi që shkuan shkuan në votime së bashku dhe se ata do të kenë deputetët e tyre në parlament me qëllim të përmirësimit të pozitës së shqiptarëve atje përmes institucioneve shtetërore.

  Në zonat e banuara me shqiptarë sipas informacioneve është regjistruar një pjesëmarrje e madhe – në Bujanoc rreth 50 përqind, dhe në Preshevë ku mjedisi shqiptar është pothuajse 100 përqind, deri në 25 përqind të qytetarëve

  Afër dhjetë mijë banorë të fshatrave të Skenderajt përfitojnë nga rrjeti i ri elektrik
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se lufta me Rusinë po hyn në një fazë të re pasi luftimet dimërore rifillojnë pas një...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Maqedonia është tronditur nga vrasje e një 14 vjeçarje nga Shkupi dhe një 74 vjeçari të cilët u gjetën të vdekur në...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Kaosi ishte sërish kryefjalë e Kuvendit të Shqipërisë. Deputetët e opozitës hodhën sërish tymuese dhe u përplasën me gardën. Deputeti Flamur Noka...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, të shtunën pritet ta mbledh Këshillin Drejtues të Lidhjes Demokratike të Kosovës për t’ua prezantuar dhe zgjedhur...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka reaguar pas raportimeve për operacionin e kryer pa anestezion dhe mosoperimin e një pacienti...
  Kronika04 Dhjetor 2023
  Janë lënduar katër persona në një aksident trafiku në rrugën Prishtinë-Gjilan. Për Front Online detaje ka dhënë zëdhënësja e Policisë së Kosovës...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Këshilli për Mbrojtjen e Lirive dhe të Drejtave të Njeriut ka reaguar ndaj vendimit të Gjykatës Speciale që t’ua ndalojë vizitat, telefonatat...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Është rivarrosur trupi i Liridona Ademajt në fshatin Rracaj të Gjakovës. Ajo me kërkesë të familjes është zhvarrosur nga varrezat e fshatit...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla po merr pjesë në rivarrimin e Liridona Ademajt, 30-vjeçares e cila u vra mizorisht të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.