×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Izraeli kthen masat kufizuese pas shtimit të rasteve të Coronavirusit

  FrontOnline
  07 Korrik 2020

  Izraeli i ka kthyer disa masa kufizuese për shkak të rritjes së numrit të rasteve të Coronavirusit në ditët e fundit, përfshirë mbylljen e menjëhershme të bareve, qendrave të fitnesit dhe sallave për tubime.

  Gjatë një mbledhjeje të veçantë për krizën shëndetësore, kryeministri Benjamin Netanyahu tha se Izraeli ishte i detyruar ta ndërronte drejtimin për të shmangur një izolim më të madh që do të mund ta paralizonte ekonominë, në kohën kur niveli i papunësisë është mbi 20 për qind. Banka e Izraelit të hënën parashikoi tkurrje të ekonomisë prej 6 për qind gjatë këtij viti.

  “Pandemia është duke u përhapur – kjo është e qartë si dita. Është duke u rritur me të madhe përditë dhe po e tërheq pas vetes një grumbull pacientësh të sëmurë rëndë, në kundërshtim me atë që na është thënë”, tha Netanyahu.

  Sipas një njoftimi qeveritar, përpos mbylljes së bareve, klubeve të natës, qendrave të fitnesit dhe sallave për tubime, numri i klientëve në restorante do të jetë i kufizuar në 20 për hapësira të mbyllura dhe në 30 për hapësira të hapura, shkruan “Reuters”.

  Në Sinagoga mund të qëndrojnë vetëm 19 persona, ndërsa autobusët mund të transportojnë deri në 20 persona, thuhet më tej në njoftimin e qeverisë.

  Pasi kishte arritur që në masë të konsiderueshme ta kontrollonte përhapjen e koronavirusit në maj dhe pas rihapjes së shkollave, bizneseve dhe plazheve, Izraeli është goditur nga një rritje e ndjeshme e numrit të rasteve.

  Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Të shtëna me armë zjarri ka pasur sonte në Koplik të Shqipërisë, nga ku ka mbetur i plagosur një person i moshës...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Mungesa e fuqisë punëtore – të tjera apo dhe pa kualifikime – po pengon kryesor ekonomik në Gjermani . Sipas Ministrit Federal...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Një takim privat i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara pritet të zhvillohet në Nju Jork. Ky takim do të mbahet...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Në emisionin “Pressing” të T7 janë të ftuar dy deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Bekim Haxhiu dhe Ariana Musliu-Shoshi, përballë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbrëmjen e së enjtes, në Vushtrri një shtëpi është kapluar nga zjarri derisa janë raportuar vetëm dëme  materiale. Zëdhënësi i Policisë së...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Aleatët politikë të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duan të rimarrin kontrollin e Stambollit në zgjedhjet lokale të marsit. Mediat e pavarura...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore në Prizren ua ka vazhduar masën e paraburgimit edhe për nga dy muaj katër të dyshuarve për grabitjen në Suharekë,...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, tha se në shëndetësi nuk ka zhvillim nga Qeveria Kurti, por sipas tij ka vetëm degradim. Sipas...
  Sport29 Shkurt 2024
  Edon Zhegrova po kalon një sezon të karrierës te Lille në elitën e futbollit francez. Ylli kosovar është prej futbollistëve më të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.