×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  India shënon rekord të rasteve ditore të Coronavirusit, angazhohet ushtria

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  India i ka regjistruar 16 mijë raste të reja të koronavirusit të mërkurën. Kjo është shifra më e lartë për periudhën 24-orëshe që nga fillimi i përhapjes së virusit në shtetin me 1.3 miliard banorë.

  Me më shumë se 456,000 raste të infektimeve deri më tani, India është vendi i katërt në botë në këtë aspekt, pas Shteteve të Bashkuara, Brazilit dhe Rusisë, shkruan “Reuters”.

  Pritet që numri i rasteve të rritet pasi qeveritë rajonale i kanë lehtësuar masat kufizuese, të cilat kishin hyrë në fuqi në fund të marsit.

  Edhe kryeqyteti indian, New Delhi, ku banojnë më shumë se 20 milionë njerëz, e regjistroi shifrën më të lartë të rasteve të mërkurën me mbi 3,900 të infektuar.

  Ministri i Brendshëm, Amit Shah, njoftoi se ushtria është angazhuar për të ofruar ndihmë gjatë përballjes me pandeminë.

  Qeveria lokale pret që deri në fund të korrikut në kryeqytet të shënohen 550,000 raste të infektimeve dhe do të ketë nevojë për 150,000 shtretër nëpër spitale.

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Donald Trump do të bëhet ish-presidenti i parë në historinë e SHBA-së që përballet me akuza penale sot, ndërsa në Nju Jork...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Presidenti Emmanuel Macron, ka deklaruar se Franca do të bëjë gjithçka që mundet për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit midis...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Azerbajxhani dhe Armenia do të përballen në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), lidhur me akuza për “spastrim etnik”, përderisa tensionet ushtarake po...
  Të tjera
  Kronika15 Prill 2024
  Rryma dyshohet se ka shkaktuar zjarin në një depo të frutave në Podujevë. Kështu kanë deklaruar para policisë, dëshmitarët. “Raportohet se një...
  Lajme15 Prill 2024
  Sot përfundon afati për aplikim për akreditimin e vëzhguesve të subjekteve politike të kryetarëve aktual, OJQ-ve vendore/ndërkombëtare dhe mediave. Këtë e konfirmoi...
  Kronika15 Prill 2024
  Është arrestuar një burrë në Gjakovë, pasi i njëjti dyshohet se e ka ndjekur një grua deri tek banesa e saj, duke...
  Kronika15 Prill 2024
  Dy mjete të dyshimta janë gjetur në Prishtinë. Rastin në polici e ka lajmëruar një burrë i cili fillimisht ka thënë se...
  Kronika15 Prill 2024
  Pesë persona janë arrestuar pas një përleshje ndërmjet vete për shkak të një mosmarrëveshje në komunikacion. Policia bën të ditur se ngjarja...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Pavarësisht sulmeve të Itranit ushtria izraelite vijon sulmet e saj në Rripin ne Gazës. Izraeli këmbëngul që sulmi i Iranit nuk do...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.