Gjuha:
×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  IFIMES: Gjukanoviqi, së shpejti dëshmitar i mbrojtjes së Thaçit

  FrontOnline
  16 Gusht 2020

  Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, së shpejti mund të shkojë në Hagë, si dëshmitar i mbrojtjes së presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, ndaj të cilit është ngritur aktakuzë në Speciale, sipas burimeve ndërkombëtare të Institutit Ndërkombëtar për Studime Ballkanike dhe të Lindjes së Afërt (IFIMES) me seli në Lubjanë.

  Këto burime, institutit lubjanas i kanë thënë se e kanë një informatë të tillë, teksa kanë rikujtuar se Gjukanoviqi pritej të ishte dëshmitar i mbrojtjes edhe i njërit prej zyrtarëve më të lartë nga Serbia para Tribunalit të Hagës, por se ai e kishte kërcënuar familjen e të akuzuarit, që më vonë kishte hequr dorë nga kërkesa për dëshminë e presidentit malazez.

  Në analizën e titulluar, “Fundi i epokës së Milo Gjukanoviqit”, IFIMES rrjedhimisht e quan të arsyeshme pyetjen nëse të njëjtën do ta bëjë edhe në rastin e Thaçit.

  Analiza e IFIMES-it trajton situatën para zgjedhjeve në Mal të Zi.

  “Gjukanoviq ka interesa kriminale dhe çfarëdo veprimi që ka për qëllim forcimin e lidhjeve në rajon, si ‘mini Schengeni’, që paraqet nismën më të rëndësishme rajonale të 30 vjetëve të kaluar, ndodhet në cak të një regjimi të tillë. Për shtetet, që janë të dobëta për arsye të ndryshme, apo edhe të korruptuara, atyre nuk iu konvenon mirëqenia ekonomike, pasi që me integrimin ekonomik nis edhe sundimi i ligjit, të cilin regjimi po e pengon. Ekonomia e dobët në Mal të Zi si dhe korrupsioni janë shembujt më të mirë”, vlerëson IFIMES.

  Sipas këtij instituti, informatat që Gjukanoviqi tashmë është në negociata për “shitjen e pronave të tij tregon se po mundohet ta ruajë pronën e fituar në mënyrë të paligjshme”.
  “Nuk duhet përjashtuar as mundësinë e azilit politik për Milo Gjukanoviqin, në mënyrë që ai t’u shmanget proceseve gjyqësore dhe tashmë po shqyrtohen dy shtete për mundësinë e një azili të tillë”, shkruan IFIMES.

  1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Është “ndoshta” koha për një sekretar të përgjithshëm të NATO-s që vjen nga Britania e Madhe, duket të ketë sugjeruar presidenti amerikan,...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka kritikuar partitë opozitare për reagimet e tyre ndaj situatës politike në Kosovë. Limaj ka vënë...
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i PDK-së dhe ish-komandanti i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka gabuar që...
  Të tjera
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i VV-së Armend Muja nuk ka pranuar se ka përplasje mes Kosovës dhe aleatëve kyç, SHBA-së dhe BE-së sa i përket...
  Vip08 Qershor 2023
  Xhuli, ditët e fundit po kalon pushimet në Turqi. Por, me postimin e fundit të Atdheut, u kuptua se edhe ai është...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt. E para e shtetit...
  Lajme08 Qershor 2023
  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.