×
 • Lajme
 • Lajme

  Hoti takon Varhelyi, ia kërkon liberalizimin e vizave për kosovarët

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti e ka takuar sot Komisionerin e BE-së për Fqinjësi dhe Zgjërim, Oliver Varhelyi.

  Temë kryesore e diskutimit mes Hotit dhe Varhelyi ishte liberalizimi i vizave për kosovarët si një nga temat më të rëndësishme.

  Ky është njoftimi i plotë i kryeministrisë:

  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, ka takuar sot Komisionerin e BE-së për Fqinjësi dhe Zgjerim, z. Oliver Varhelyi, me të cilin kanë biseduar për zhvillimet e fundit politike, prioritetet e Qeverisë së Kosovës në luftën kundër pandemisë të shkaktuar nga COVID 19 dhe pakon për rimëkëmbje ekonomike.

  Temë kryesore e këtij diskutimi ishte procesi i liberalizimit të vizave, ku kryeministri Avdullah Hoti, ka theksuar nevojën urgjente për përmbylljen e këtij procesi, si një ndër çështjet më me rëndësi të Kosovës në raport me Bashkimin Evropian. Në takim u fol edhe për agjendën e re për reforma evropiane.

  Kosova dhe qytetarët e saj janë të përcaktuar në orientimin e tyre properëndimor, prandaj kryeministri Hoti ka vlerësuar se është e rëndësishme që edhe Bashkimi Evropian të ndërmarrë hapat e nevojshëm, që të sigurohet lëvizja e lirë për qytetarët e Kosovës.

  Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, duke ka folur për kapacitetet, projektet dhe objektivat e FSK-së, theksoi se synimi final është anëtarësimi i...
  Lajme18 Qershor 2024
  Nënkryetaria e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Saranda Bogujevci, së bashku me deputetin Erxhan Galushi, i cili e kryeson Grupin e Miqësisë...
  Lajme18 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka shkruar në platformën X”, për shtatoren e ngritur për Leotrim Ahmetin në Skenderaj, 7-vjeçari që u...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se janë të shqetësuara për thellimin e bashkëpunimit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut. Pentagoni...
  Lajme18 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti në takim emisarin special të BE-së,...
  Lajme18 Qershor 2024
  Për të mërkurën parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe shumë i nxehtë. Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Sport18 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord pa e goditur ende topin për Portugalinë në Euro 2024 – por ka humbur një tjetër....
  Lajme18 Qershor 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë të martën se dy vendet duhet të bëjnë hapa për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.