×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Hoti paralajmëron dërgimin e shpejtë në Kuvend të ligjit për tërheqjen e 10 përqindëshit nga Trusti

  FrontOnline
  13 Korrik 2020

  Hoti paralajmëron dërgimin e shpejtë në Kuvend të ligjit për tërheqjen e 10 përqindëshit nga Trusti

  Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti u tha deputetëve se së shpejti do të kenë në Kuvend ligjin për tërheqjen e dhjetë përqindëshit nga “Trusti”.

  “Do të ju vjen shpejt në Kuvend ligji që mundëson tërheqjen e 10 për qind të mjeteve nga Trusti Pensional bashkë edhe me masat e tjera për ndryshimin e ligjit për AKP’në dhe një sërë ligjesh tjera që mundësojnë realizimin e masave të rimëkëmbjes ekonomike”, tha Hoti para deputetëve.

  Gjithashtu, ai paralajmëroi se gjithçka është gati dhe me miratimin e rishikimit të buxhetit menjëherë do të ekzekutohen pagesat prej 170 dhe 130 eurosh.

  “Rishkimin e buxhetit e kemi trajtuar me prioritet, e kemi sjell në Kuvend dhe më vjen mirë që kaloi në lexim të parë dhe unë pres që brenda javës të sjellët në seancë për të kaluar në lexim të dytë dhe pastaj të shkojmë menjëherë me pagesën e 170 eurove dhe 130 euro”, shtoi ai.

  Qeveria e Kosovës, e udhëhequr nga kryeministri Avdullah Hoti ka planifikuar ndryshimet ligjore të Trustit për tërheqjen e 10 përqindëshit të kontributeve pensionale para moshës së pensionit. Hoti, në programin qeverisës në një nga masat e pakos së rimëkëmbjes ekonomike, ka paraparë ta fusë në ekonomi një përqindje të këtij fondi.

  Dyfish n’plus me ArtMotion
  Nga Rubrika
  Lajme12 Prill 2024
  Inspektorati i Policorë i Kosovës, departamenti i Inspektimeve ka publikuar sot raportin e inspektimit të jashtëzakonshëm, ku janë përfshirë në stacionet policore...
  Lajme12 Prill 2024
  Presidenca e Republikës së Kosovës, njofton se përmes një video-adresim Hillary Clinton, Sekretarja e 67-të e Shtetit të SHBA-ve, do të flas...
  Lajme12 Prill 2024
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se rasti i fundit i femicidit në Kosovë paraqet një rast tjetër të mjerueshëm të...
  Të tjera
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka ndarë momenter nga pritja që i është bërë në Pallatin Elysee në Paris, ku u prit...
  Lajme12 Prill 2024
  Sibel Halimi, drejtoreshë të Kulturës në Komunën e Prishtinës, ka reaguar për vrasjen e një gruaje sot në Ferizaj. Ajo në një...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Rreth 40 lëshime raketash janë identifikuar duke kaluar nga Libani, tha ushtria izraelite. Në një postim në Telegram, Forcat e Mbrojtjes së...
  Lajme12 Prill 2024
  Në shenj revolte dhe reagimi për vrasjen e 21-vjeçares në Ferizaj, Kolektivi Për Mendim dhe Veprim Feminist, të hënën në orën 17:30...
  Lajme12 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar për ngjarjen e rëndë që ka ndodhur sot në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj,...
  Lajme12 Prill 2024
  Avokati Azem Vllasi, thotë se shtetet perëndimore po e tolerojnë presidentin serb, Aleksander Vuçiqin, kjo për arsye që ai të mos shkojë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.