×
Etiketë: trusti
Lajme19 Shtator 2020
Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Muharrem Nitaj ka thënë se deputetët të cilët nuk e votojnë Projektligjin për rimëkëmbjen ekonomike i kanë punët e veta mirë, pasi i marrin nga 2,000 euro...
Ekonomi18 Shtator 2020
Agron Demi nga Instituti GAP ka bërë të ditur se gjysma e kontributpaguesve pensional mesatarisht mund të tërheqin vetëm 31 euro nga Trusti. Ai vlerësoi se sjellja e politikanëve ndaj qytetarëve është sjellje prej sadistësh....
Lajme17 Shtator 2020
Muajin e kaluar në mungesë kuorumi nuk kishte kaluar Projektligji për Rimëkëmbjen Ekonomike nga pandemia COVID-19, të enjten Kuvendi i Kosovës do ta hedh sërish në votim në parim këtë projektligj. Ky Projektligj parasheh ndryshimet...
Lajme16 Shtator 2020
Kuvendi i Kosovës nesër do t’i kthehet punës, ku edhe do të mbajë seancë plenare. Në rend dite është edhe votimi i Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike. Miratimi i këtij projektligji do t’i hapte rrugë tërheqjes...
Lajme03 Shtator 2020
Në kuadër të përgatitjes së programit dhe planit të qeverisjes alternative, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ka mbajtur një takim virtual me ekonomistin e njohur Ha-Joon Chang nga Universiteti Cambridge në Britani të Madhe....
Lajme07 Gusht 2020
Kryeminstri Avdullah Hoti thotë se ligji për rimëkëmbje ekonomike, mundëson së paku dy gjëra. “Tërheqjen e 10 për qind të kursimeve pensionale, që është rreth 170 mil euro dhe tërheqjen e 100 mil nga fondi...
Lajme22 Korrik 2020
Sot Qeveria ka miratuar Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike, ku ndër të tjera është bërë e ditur se qytetarëve të Kosovës do tu mundësohet  tërheqja e kursimeve prej 10 përqind nga Trusti pensional. E pas këtij...
Ekonomi22 Korrik 2020
Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami ka thënë se Qeveria e Kosovës e ka në vëmendje rimëkëmbjen ekonomike. Bajrami tutje ka theksuar se pasi të aprovohet ligji, qytetarët në periudhë katërmujore mund t’i tërheqin 10% të...
Ekonomi17 Korrik 2020
Pritet të kalojë një periudhë disa javore para se në Kuvendin e Kosovës të hidhet në votim Projektligji për Rimëkëmbjen Ekonomike, i cili vetëm të mërkurën e kësaj jave ka dalë në konsultim publik. Në...
Ekonomi13 Korrik 2020
Hoti paralajmëron dërgimin e shpejtë në Kuvend të ligjit për tërheqjen e 10 përqindëshit nga Trusti Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti u tha deputetëve se së shpejti do të kenë në Kuvend ligjin për tërheqjen...
Ekonomi09 Korrik 2020
Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, e ftuar në emisionin Frontal të T7, ka folur lidhur me tërheqjen e 10 për qind të kursimeve nga Fondi Pensional i Kursimeve. Bajrami ka sqaruar se kjo do të...
Ekonomi06 Korrik 2020
Fondi i Kurimeve Pensionale i Kosovës, ka njoftuar se për t’u bërë i mundur propozimi për tërheqjen e dhjetë përqind të kurimeve pesnionale duhet ndryshuar ligji. “Kontribuues të nderuar, një njoftim sqarues i Ministrisë së...
Ekonomi02 Korrik 2020
Në kuadër të masave për rimëkëmbje ekonomike, Qeveria e Kosovës është duke përgatitur një Projektligj, i cili përveç zbatimit të Pakos së Rimëkëmbjes Ekonomike, do t`iu mundësojë kontribut paguesve që të mund të tërheqin një...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.