×
 • Lajme
 • Lajme

  Haxhiu: Vjosa Osmani i dhuroi fitoren VV’së, e vetme s’mund të kalojë pragun zgjedhor

  FrontOnline
  28 Shtator 2020

  Gazetari Baton Haxhiu thotë se ishte Vjosa Osmani ajo që i dha fitoren Vetëvendosjes në zgjedhjet e fundi. Sipas tij, në tërë fushatën zgjedhore diskursi i saj nuk ishte fitues, por në funksion të partisë së Albin Kurtit.

  “Nuk e di sakt sa do të tërhjek Vjosa Osmani (nga LDK) . Nuk e di sepse ka rezultuar dikur që LDK’ja përkrah ndonjëherë njerëz brenda partisë së saj që e kundërshtojnë liderin por e dojnë brenda Lidhjes Demokratike të Kosovës. Dyshoj që Vjosa Osmani ka kapacitet me bo diçka vetë”, tha Haxhiu i ftuar në emisionin Pressing në T7.

  “Ajo ja ka dhuruar fitoren VV’së me pafuqinë e saj”, tha Haxhiu.

  “Realisht këtë bindje e kam pasur edhe para zgjedhjeve. E kam pasur bindjen që Vjosa Osmani ka bërë shkarjen dhe është vetëm në funksion të VV’së. Ndash me diskurs…një kandidate e cila lufton për vendin e parë, kryeministrin, nuk nxjerr asgjë për VV’në gjatë krejt fushatës zgjedhore derisa ballafaqimin kryesor e ka me Albin Kurtin, atëher ajo o s’e kupton politikën o është në funksion të dikujt tjetër”, shtoi tutje Haxhiu.

  Po nëse Vjosa Osmani krijon subjekt të ri politik?

  “Nëse bën subjekt të tillë, ajo s’ka lidhje me LDK’në dhe ai subjekt është krejt në funksion të VV’së për arsye se vetëm mund t’i tërheq disa vota nga LDK për t’ia mundësuar Vetëvendosjes një fitore më të madhe”, shpjegoi Haxhiu.

  A do të mund të kalonte pragun zgjedhor një parti e krijuar nga Vjosa Osmani?

  “Kurrë hiq. Vjosa Osmani sot le të bëjë parti politike, por kurrë nuk e kalon pragun zgjedhor”, theksoi Haxhiu.

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar sot me zyrtarë të Qatar Development Fund ku u diskutua mbi mbështetjen e projekteve në...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka qenë për vizitë në dy fshatra të Podujevës, Obrançë e Sfeçël. Ai i ka falënderuar qytetarët...
  Lajme24 Maj 2024
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot diell dhe vranësira, me mundësi për ndonjë reshje të dobët në zona të caktuara, kryesisht...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Lajme24 Maj 2024
  Anëtari i kryesisë së qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Ilir Kërçeli, ka shkruar rreth planit rregullues për lagjen Kalabria dhe protestës...
  Lajme24 Maj 2024
  Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë ka përfunduar të premten teksa shefi i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Avni Kastrati, ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mirëpritën komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutas....
  Lajme24 Maj 2024
  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", i cili u shpjegoi nxënësve më...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë një video nga vizita që pati gjatë ditës tek familja e ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Osmani...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.