×
 • Lajme
 • Lajme

  Haradinaj-Stublla takon Lajçakun, i kërkon njohjen e Kosovës nga pesë vendet e BE-së

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Kosova, historikisht dhe gjeografikisht, i përket Evropës dhe është e vendosur që të zë vendin e vet të merituar në strukturat e Bashkimit Evropian, kështu deklaroi ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj – Stublla, në takimin që pati në Prishtinë me të derguarin special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovës – Serbi, Miroslav Lajçak.

  “Takimi i Ministres Haradinaj – Stublla me emisarin Lajçak, shërbeu për të shprehur qartazi indinjatën e qytetarëve të Kosovës me padrejtësinë dhe vonesat e tejzgjatura të Bashkimit Evropian për agjendën e liberalizimit të vizave, të drejtë të cilën shteti i Kosovës e ka fituar me përmbushjen e të gjitha kritereve.

  Haradinaj – Stublla shprehu qëndrimin unik të Kosovës për gatishmërinë e arritjes së një marrëveshjeje përfundimtare me Serbinë për njohje reciproke në kufijtë ekzistues, në koordinim të plotë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe ndihmën e Bashkimit Evropian”, thuhet në njoftimin për media.

  Gjithashtu, Haradinaj – Stublla shprehu nevojën që edhe Bashkimi Evropian të punojë me një dinamikë të re, të shtyjë përpara njohjen e Republikës së Kosovës edhe nga pesë vendet anëtare, që ende nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

  Fillon zyrtarisht Big Brother VIP Kosova 2, mirëpritet me duartrokitje nga publiku në studio
  Nga Rubrika
  Lajme20 Shkurt 2024
  Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci me ftesë të homologut të tij të Bullgarisë, Kiril Vatev, ka marrë pjesë...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Komandanti i KFOR-it në Kosovë, Ozkan Ulutas, e ka cilësuar sulmin ndaj KFOR-it në veri më 29 maj dhe sulmin e 24...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Një cigare dyshohet të jetë shkaku i zjarrit që kaploi objektin e Shtëpisë së të Moshuarve në Prishtinë. Sipas Donat Lushakut, zëdhënës...
  Të tjera
  Lajme20 Shkurt 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka përmendur tre momente që sipas tij Turqia dhe presidenti i saj, Recep Tayyip Erdogan,  nuk do...
  Vip20 Shkurt 2024
  Meriton Mjekiqi në ditën e sotme ka prishur sfidën e ‘Vëllait të Madh’. Kjo pasi ai hyri në pishinë duke dënuar kështu...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Forca të shumta policie janë stacionuar përreth Kryeministrisë, teksa mbështetësit e opozitës po protestojnë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në tubimin e...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Besa Gaxherri nga LDK-ja thotë se marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës tashmë janë të dëmtuara, madje sipas saj, edhe më...
  Sport20 Shkurt 2024
  Ish-trajneri i portierëve tek Blackburni, Steven Drench, njëherësh ish-trajner i portierit të Arsenalit, David Raya, ka thënë se duart gjigante të reprezentuesit...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Nevzad Lutfiu, kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginën e Preshevës, ka bërë të ditur se sot me partitë politike shqiptare në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.