Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Haradinaj-Stublla: Shoqata “Vatra” ndër dekada ka qenë shtëpi e shqiptarëve në Amerikë

  FrontOnline
  18 Gusht 2020

  Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporë e Kosovës, Meliza Haradina-Stublla, gjatë qëndrimit në ShBA ka vizituar Shoqatën “Vatra”, e cila me dekada ka qenë shtëpia e shqiptarëve në Amerikë.

  Ajo ka thëë se misioni i tyre i pandalshëm dhe guximi për të qëndruar drejtë, është shtegu që duhet të ndjekin edhe sot.

  “Shoqata “Vatra” ndër dekada ka qenë shtëpi e shqiptarëve në Amerikë, dhe ka punuar fort për të na lidhur përjetësisht me mikun tonë, ShBA-të. Nder dhe emocion i veçantë të pritem brenda këtyre mureve ku jeton historia e figurave të lavdishme të kombit. Misioni i tyre i pandalshëm edhe kur kohërat ishin kundër nesh dhe guximi për të qëndruar drejtë, është shtegu që duhet të ndjekim edhe sot”, ka thënë Haradinaj-Stublla.

  Ajo ka falënderuar gjithë shqiptarët në Amerikë për punën e bërë që ta mbajnë miqësinë e Kosovës me ShBA-në.

  “Me të falat e ngrohta nga atdheu, falënderova nga zemra kryesinë e shoqatës “Vatra” në Nju Jork, dhe përfaqësuesit e “Vatrës” që erdhën nga Michigan, për të gjithë punën e palodhshme që bëjnë për të fuqizuar rolin shqiptar në ShBA, duke na dhënë siguri për miqësinë e përhershme me Amerikën. Historia na ka treguar se vetëm të bashkuar do dalim fitimtarë, dhe kështu do të qëndrojme para çdo udhëkryqi, bashkë dhe të fortë”, ka theksuar ajo.

  Juliana: E kuptoj që e kam lëndu djalin dhe e marr mbi supet e mia këtë (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun Kosovë-Serbi, Edita Tahiri, ka reaguar pas zhvillimeve të ditës së hënë në veri. Ajo tha se dhuna...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Albin Kurti është përgjegjës për gjithçka që ka ndodhur dje në Zveçan, ka theksuar i ashtuquajturi drejtor i Zyrës për Kosovë, Petar...
  Lajme30 Maj 2023
  Dragan Nedeljkoviq, që mediat serbe po e quajnë “anëtar i Autoritetit të Përkohshëm të komunës së Zveçanit”, ka folur para gazetarëve serbë....
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grupin e Veljko Belivuk nën titullin “Huliganë, klane droge dhe presidenti i Serbisë”. Në...
  Lajme30 Maj 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, theksoi se BE-ja dënon fuqishëm “dhunën tronditëse në...
  Lajme30 Maj 2023
  Mediat serbe janë hedhur në sulm ndaj Aleksandër Vuçiç. Në veri të Kosovës tensionet janë rritur ndjeshëm dhe frika e konfliktit të...
  Lajme30 Maj 2023
  Kongresisti amerikan, Ritchie Torres ka reaguar sot rreth zhvillimeve të fundit në veri dhe lëndimit të 25 pjesëtarëve të KFOR-it në Zveçan...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetari i komunës së Zveçanit, Ilir Peci, ka bërë të ditur se ai sot s’ka dalur në zyrën qendrore të kësaj komune....
  Lajme30 Maj 2023
  Dhjetëra protestues janë mbledhur në Zveçan. Rrugët janë të mbushura me gjësende të cilat u hodhën një ditë më parë nga protestuesit....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.