×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Greqia nuk na hap kufirin/ Të hënën diskutim i dytë për Kapshticën dhe Kakavijën

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Vendimi i orëve te fundit te qeverisë greke për te mos hapur ende kufijtë me Shqipërinë është pasojë e dilemave te fuqishme qe mbizotërojnë si tek qarqet qeveritare ashtu edhe tek komisioni i specialistëve përkatës për pandeminë i cili jep edhe udhëzimet kryesore.

  Nga aeroporti i Janinës qe ka vizituar pasditen e se premtes zv- ministri i Mbrojtjes civile Nikos Hardhalias ka shprehur keqardhjen se ende Greqia nuk do te hapë kufijtë me Shqipërinë.

  Do te jene specialistët përkatës ka thënë ai qe do te monitorojnë situatën dhe do te vendosin prej ditës se hënë për hapjen e kufijve në Kakavijë apo edhe ne gjashtë pikat e tjera kufitare me Shqipërinë edhe Maqedoninë e Veriut , monitorim ky qe do te jetë thuajse i përditshëm.

  Po punojmë fort ka thënë ai qe ne gjithë pikat e hyrjes se Greqisë te respektohen protokollet ,duke shtuar se në çështjet e shëndetit nuk duhen bërë leshime.

  “Ne duam të ristartojë Turizmi , Ekonomia, por kjo përparësi nuk mund të jetë mbi dhe përtej shëndetit publik. Ne dëshirojmë që udhëtarët të jenë të sigurt dhe po aq edhe popullata greke që do t’i mirëpresë ata ” – ka shtuar ai.

  Ky zhvillim vjen pas rritjes tepër te madhe te rasteve me Covid19 ne Maqedonine e Veriut por sidomos edhe ne Serbi. Por ndërkohë jane krijuar pikëpyetje pasi BE ka vendosur prej datës 1 korrik te hap kufijtë me 14 shtete jo anëtarë ,prej te cilave ne listë është edhe Serbia, vendim ky qe zyrtarisht do te komunikohet fillimin e javës qe vjen.
  Bizneset greke te turizmit ne Greqinë e Veriut megjithëse tepër skeptike për turistët e parë qe kanë mbërritur nga pika kufitare e Promahones me Bullgarinë, ku ditët e fundit regjistrohen radhë te gjata, presin këtë vit te paktën 30-40% te mbi 12 mln turistëve ballkanas nga pikat e kufirit tokësor ne rajon.

  Por nga ana tjetër ne shumicën e rasteve vihet re se hotelet e mëdha jo vetëm qe nuk janë hapur ende, por nëse do te vazhdojë ky fluks i dobët nuk do te hapen fare këtë vit dhe ekonomia greke do te pësojë përsëri brenda një dekade nje krize te fuqishme me pasojë rritjen e papunësisë.

  Njoftimet nga KEDS, vendet që s’do të kenë rrymë nesër
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Tre persona janë zhdukur pasi përmbytjet përfshinë qytetin juglindor zviceran Misox në luginën alpine të Graubünden – i njohur gjithashtu si Grisons....
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Blegtoria po shuhet. Vetëm vitin e fundit, numri i gjedhëve është pakësuar me 35 mijë. Nga 298 mijë lopë apo mëshqerra, të...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Autoritetet greke kanë arrestuar 13 persona pasi fishekzjarret e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë...
  Të tjera
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Holanda po investon më shumë se 420 milionë dollarë për të prodhuar automjete luftarake të dizajnuara nga Suedia për Ukrainën. Sipas portalit...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Guvernatori i shtetit të Ajovas urdhëroi dërgimin e helikopterëve në një qytet të vogël për të evakuuar njerëzit nga shtëpitë e përmbytura...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Edhe një tjetër aksident trafiku ka ndodhur pasditen e kësaj të shtunë në Durrës. Si pasojë ka vdekur ngasësi i veturës, i...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, ka bërë të ditur se në Ditën Memoriale të Komunitetit Egjiptian ka vizituar disa...
  Sport22 Qershor 2024
  Belgjika e ka mbyllur në epërsi pjesën e parë ndaj Rumanisë (1:0), në ndeshjen e Grupit E. Belgët kanë bërë një nismë...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores bindëse 3:0 të Portugalisë ndaj Turqisë në Euro 2024, mbrojtësi veteran Pepe ka vlerësuar performancën e ekipit të tij dhe...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.