×
 • Lajme
 • Lajme

  Grenell: Shkëmbimi i territoreve nuk është diskutuar dhe nuk kishte ‘marrëveshje të shpejtë’

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  I Dërguari i Posaçëm i Donald Trump për dialogun Kosovë – Serbi Richard Grenell ka reaguar ndaj një artikulli të “NY Times”, ku flitet për “marrëveshje të shpejtë”, midis Kosovës dhe Serbisë të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  Grenell në reagimin e tij shprehet se në raportim ka shumë gabime dhe sipas tij, gazetari nuk e ka kontaktuar kurrë lidhur me këtë çështje, shkruan lajmi.net.

  Ai gjithashtu shprehet se fokusi i SHBA-ve në çështjen midis Kosovës dhe Serbisë ka qenë ekskluzivisht nga aspekti ekonomik.

  Grenell pohon tutje se nuk është bërë fjalë kurrë për ‘fitore’ të shpejtë, që e quan tregim i vazhdueshëm mediatik i gabueshëm.

  “Shumë gabime në këtë pjesë. Dhe nuk është çudi… reporteri nuk më kontaktoi kurrë. Qasja jonë ka qenë gjithmonë përqëndrimi në punë dhe ekonomi. Asnjëherë nuk kemi besuar se kjo do të ishte një fitore e shpejtë (një tregim i vazhdueshëm mediatik që është krejtësisht i gabuar dhe pa fakte”, shkruan Grenell.

  Më tutje, ai ka bërë edhe një reagim të dytë duke shtuar se ka folur me Këshilltarët e Sigurisë Kombëtare të Francës dhe Gjermanisë për ta koordinuar qasjen e SHBA-ve të kufizuar në dialog (vetëm ekonomike).

  “Unë gjithashtu kam folur me këshilltarët e Sigurisë Kombëtare të Gjermanisë dhe Francës për të koordinuar qasjen tonë të kufizuar (vetëm ekonomike). Shkëmbimi i territoreve nuk është diskutuar kurrë para meje. Ne nuk do të përfshihemi në politikën e Kosovës dhe Serbisë. Ne koordinohemi me këdo që është përgjegjës”, tha Grenell në fund.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme23 Shtator 2023
  Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, e cila po qëndron në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA)...
  Lajme23 Shtator 2023
  Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, ka publikuar të shtunën në Facebook pamje nga punimet në rrugën Prishtinë –...
  Lajme23 Shtator 2023
  Një autoservis është përfshirë nga zjarri këtë të shtunë në fshatin Duhël të Suharekës, ku si pasojë janë djegur disa vetura. Ndërkaq,...
  Të tjera
  Vip23 Shtator 2023
  Këto ditë në Milano të Italisë po zhvillohet Java e Modës në Milano. Teksa yje të shumtë nga mbarë bota po marrin...
  Vip23 Shtator 2023
  Lirimi dhe Lulja u bën një nga çiftet më të komentuara ditët e fundit. Një ndarje që ngjalli shumë pikëpyetje për ndjekësit...
  Sport23 Shtator 2023
  Manchester United raportohet se ka kontaktuar Zinedine Zidane, të cilin e shohin si pasardhës të Erik ten Hag. Ten Hag nuk e...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Ukraina nisi një tjetër sulm me raketa në Sevastopol këtë mëngjesin e së shtunës, që ndodhet në Krimenë e pushtuar nga rusët....
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Vendimi i Iranit për t’ua ndaluar qasjen disa inspektorëve bërthamorë të Kombeve të Bashkuara sugjeron se ky vend nuk është i interesuar...
  Sport23 Shtator 2023
  Trajneri i Paris Saint-Germain, spanjolli Luis Enrique ka thënë se lojtari i tij Achraf Hakimi ende bën shaka me të për fitoren...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.