×
Etiketë: territoreve
Lajme02 Shtator 2020
Idenë e kryetarit të Gjilanit, Lutfi Haziri, për shkëmbime territoriale, nuk po e pëlqen as Partia Demokratike e Kosovës. Nënkryetari i PDK-së, Enver Hoxhaj, në një përgjigje për Gazeta Blic, ka thënë se ka vite...
Lajme01 Shtator 2020
Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, sërish ka mbrojtur idenë e tij për ndryshimin e kufijve Kosovë-Serbisë, pavarësisht se ideja e tij nuk gjen mbështetjen e subjektit të tij politik. Ai ka thënë...
Lajme31 Gusht 2020
Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Glauk Konjufca ka deklaruar se delegacioni shtetëror i Kosovës po shkon në bisedime me palën serbe në Uashington, pa qenë në dijeni të agjendës së takimit. Ai në DebatPlus të TV...
Lajme28 Gusht 2020
Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ideja e korrigjimit të kufijve dhe shkëmbimit të territoreve mes dy vendeve s’është në agjendën e dialogut që ai ndërmjetëson....
Lajme28 Gusht 2020
Lobi Rajonal i Grave të Evropës Juglindore që drejtohet nga ish-kryenegociatorja, Edita Tahiri, kanë publikuar letrën që kanë marrë sot nga Përfaqësuesi Special i BE’së për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë. Në këtë...
Lajme21 Gusht 2020
Mundësia e shkëmbimit të territoreve midis Beogradit dhe Prishtinës nuk është në tryezë. Ajo nuk është më pjesë e diskutimeve, megjithëse mund të ketë qenë më herët, Ivan Vejvoda, këshilltar shkencor në Institutin për Shkencat...
Lajme07 Gusht 2020
John Bolton, ish-këshilltar për siguri kombëtare i presidentit amerikan Donald Trump, ka deklaruar se Prishtina dhe Beogradi ndoshta janë larg zgjedhjes së mosmarrëveshjeve që i kanë mes vete. Gjatë një interviste dhënë për N1 në...
Lajme07 Gusht 2020
Ish-këshilltari për siguri kombëtare i presidentit amerikan John Bolton, ka deklaruar se Prishtina dhe Beogradi ndoshta janë larg zgjedhjes së mosmarrëveshjeve që i kanë mes vete. Gjatë një interviste dhënë për N1 në Sarajevë, Bolton...
Lajme05 Gusht 2020
Zëvendës ndihmës sekretari i Shtetit Matthew Palmer është deklaruar lidhur me procesin e dialogut Kosovë-Serbi. Ai sipas mediave boshnjake citohet të ketë thënë se Shtetet e Bashkuara mbështesin procesin e udhëhequr nga BE, i cili...
Lajme20 Korrik 2020
Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani ka kërkuar bashkërendim më të madh ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë në shumë tema. Kryeparlamentarja Osmani pas takimit me liderin e PD-së, Lulzim Basha përmes një konferencë të përbashkët për medie...
Lajme16 Korrik 2020
Kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian, David McAllister, e ka quajtur lajm pozitiv rinisjen e bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ai ka thënë se ky dialog është interes strategjik i Bashkimit...
Lajme10 Korrik 2020
Më 12 korrik Kosova dhe Serbia do të takohen në Bruksel me ftesë të Bashkimit Evropian. Më 12 korrik do të rifillojë dialogu mes Kosovës dhe Serbisë dhe palët do të takohen në Bruksel. Raportuesja...
Lajme25 Qershor 2020
I Dërguari i Posaçëm i Donald Trump për dialogun Kosovë – Serbi Richard Grenell ka reaguar ndaj një artikulli të “NY Times”, ku flitet për “marrëveshje të shpejtë”, midis Kosovës dhe Serbisë të udhëhequr nga...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.