×
 • Lajme
 • Lajme

  Lajçak: Shkëmbimi i territoreve s’është në agjendën e dialogut

  FrontOnline
  28 Gusht 2020

  Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ideja e korrigjimit të kufijve dhe shkëmbimit të territoreve mes dy vendeve s’është në agjendën e dialogut që ai ndërmjetëson.

  Këtë e ka bërë të ditur në një letër të dërguar te Lobi Rajonal i Grave të Evropës Juglindore, që drejtohet nga ish-kryenegociatorja Edita Tahiri.

  Lajçaku ka theksuar se ajo çfarë dëshiron është një marrëveshje që do t’i normalizojë raportet mes Kosovës dhe Serbisë dhe që do të mundësojë përparimin e dy shteteve.

  “Siç e kam cekur në shumë raste, shkëmbimi i territoreve nuk është në agjendë për diskutim. Ajo që po kërkojmë është një marrëveshje që do të kontribuojë në stabilitetin rajonal, normalizojë marrëdhëniet mes Beogradit dhe Prishtinës dhe do t’iu ndihmojë të ecin përpara në rrugët e tyre respektive evropiane”, ka thënë ai ndër tjerash në letrën drejtuar këtij lobi.

  Lajçak të enjten mbajti një takim në nivel ekspertësh mes Kosovës e Serbisë. Pas takimit, koordinatori shtetëror i Kosovës, Skënder Hyseni, akuzoi palën serbe se ishte jokonstruktive në takimin e fundit dhe se hapi tema, për të cilat tha se tashmë është arritur marrëveshje.

  Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, i ndërmjetësuar nga BE-ja, rifilloi më 16 korrik, pasi ishte ndërprerë në fund të vitit 2018, kur Qeveria e Kosovës vendosi taksën ndaj mallrave serbe. Një takim tjetër mes liderëve të Kosovës e Serbisë pritet të mbahet më 4 shtator në Uashington.

  KEDS njofton për punime në rrjet, në këto komuna do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme01 Mars 2024
  Sot do të mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendi të Kosovës. Rendi i ditës I. Miratimi i procesverbalit të mbledhjes së mëparshme...
  Lajme01 Mars 2024
  Sot duke filluar nga ora 09:00 do të mbahet seanca ndaj Ministrit të Brendshëm të Kosovës, Xhelal Sveçla. Ai akuzohet për hedhje...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli ka deklaruar për Front Online se çështja e dinarit nuk është dashur fare të jetë...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Koordinatorja e Departamentit për Mbrojtje dhe Siguri Kombëtare në kuadër të Kabinetit për Qeverisje të Mirë të PDK-së, Besa Kabashi-Ramaj, mban konferencë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Alexei Navalny do të varroset të premten në Moskë, mes masave të rrepta sigurie, dy javë pas vdekjes së tij të papritur...
  Lajme01 Mars 2024
  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës në bashkëpunim me Forumin Intelektual - Evropa 2023, organizojnë sot tryezën me temë “Gjendja e Arsimit në...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  43 persona kanë mbetur të vdekur pasi një zjarr shpërtheu në një ndërtesë shumëkatëshe në Bangladesh. Sipas mediave lokale, zjarri filloi në...
  Lajme01 Mars 2024
  Të martën, çështja e dinarit ktheu në tryezën e dialogut Kosovën dhe Serbinë. Por, për dallim nga herët e tjera takimi nuk...
  Sport01 Mars 2024
  Synimi i Carlo Ancelottit me Real Madridin është që ata të arrijnë 80 pikë para El Clasico më 21 prill, zbulon Diario...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.