×
Etiketë: shkëmbimi
Lajme14 Shtator 2020
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka deklaruar se asociacioni i komunave serbe dhe shkëmbimi i territoreve janë emra të ndryshëm të përpjekjes së njëjtë të shtetit të Serbisë për ndarjen e Kosovës. Ai në...
Lajme01 Shtator 2020
Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, sërish ka mbrojtur idenë e tij për ndryshimin e kufijve Kosovë-Serbisë, pavarësisht se ideja e tij nuk gjen mbështetjen e subjektit të tij politik. Ai ka thënë...
Lajme28 Gusht 2020
Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ideja e korrigjimit të kufijve dhe shkëmbimit të territoreve mes dy vendeve s’është në agjendën e dialogut që ai ndërmjetëson....
Lajme21 Gusht 2020
Mundësia e shkëmbimit të territoreve midis Beogradit dhe Prishtinës nuk është në tryezë. Ajo nuk është më pjesë e diskutimeve, megjithëse mund të ketë qenë më herët, Ivan Vejvoda, këshilltar shkencor në Institutin për Shkencat...
Lajme07 Gusht 2020
John Bolton, ish-këshilltar për siguri kombëtare i presidentit amerikan Donald Trump, ka deklaruar se Prishtina dhe Beogradi ndoshta janë larg zgjedhjes së mosmarrëveshjeve që i kanë mes vete. Gjatë një interviste dhënë për N1 në...
Lajme07 Gusht 2020
Ish-këshilltari për siguri kombëtare i presidentit amerikan John Bolton, ka deklaruar se Prishtina dhe Beogradi ndoshta janë larg zgjedhjes së mosmarrëveshjeve që i kanë mes vete. Gjatë një interviste dhënë për N1 në Sarajevë, Bolton...
Lajme16 Korrik 2020
Kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian, David McAllister, e ka quajtur lajm pozitiv rinisjen e bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ai ka thënë se ky dialog është interes strategjik i Bashkimit...
Lajme10 Korrik 2020
Më 12 korrik Kosova dhe Serbia do të takohen në Bruksel me ftesë të Bashkimit Evropian. Më 12 korrik do të rifillojë dialogu mes Kosovës dhe Serbisë dhe palët do të takohen në Bruksel. Raportuesja...
Bota/Rajoni05 Korrik 2020
Ish-Këshilltari për Siguri Kombëtare i presidentit amerikan Donald Trump, John Bolton, ka folur në lidhje me çështjen e ndarjes së kufijve mes Kosovës dhe Serbisë dhe kush e bëri i pari këtë propozim. Bolton pranon...
Bota/Rajoni04 Korrik 2020
Ish-Këshilltari për Siguri Kombëtare i presidentit amerikan Donald Trump, John Bolton, ka folur në lidhje me çështjen e ndarjes së kufijve mes Kosovës dhe Serbisë dhe kush e bëri i pari këtë propozim. Bolton pranon...
Lajme25 Qershor 2020
I Dërguari i Posaçëm i Donald Trump për dialogun Kosovë – Serbi Richard Grenell ka reaguar ndaj një artikulli të “NY Times”, ku flitet për “marrëveshje të shpejtë”, midis Kosovës dhe Serbisë të udhëhequr nga...
Lajme22 Qershor 2020
Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, ka thënë se takimi i Washingtonit është mjaft i rëndësishëm në rrugën e dialogut. “E para, unë pres spekulime të vazhdueshme deri në fillimin e takimit të shtunën, por...
Lajme18 Qershor 2020
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka komentuar zhvillimit e fundit politike në vend gjatë një bashkëbisedimi të organizuar nga Frierich Ebert. Lidhur me çështjen e shkëmbimit të territoreve që sipas tij mund të jetë...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.