×
 • Lajme
 • Lajme

  Gjini për situatën me COVID-19: Spitali i Gjakovës po përballet me probleme, në vjeshtë situata mund të jetë më e rëndë

  FrontOnline
  28 Korrik 2020

  Gjini për situatën me COVID-19: Spitali i Gjakovës po përballet me probleme, në vjeshtë situata mund të jetë më e rëndë

  Kryetari i Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini ka folur për situatën pandemike me COVID-19 si dhe për projektet publike të cilat janë duke u kryer në këtë komunë.

  Gjini ka thënë se gjatë kohës së pandemisë ka pasur ngecje në punët administrative në komunë, pasi një pjesë e administratës nuk ka punuar.

  Ai tha se për shkak të situatës me COVID-19, disa biznese janë dëmtuar duke përfshirë dhe gastronominë, përcjell Telegrafi.

  “Ka pas ngecje për shkak se jo gjithçka tek pjesa administrative ka shkuar si vitin e kaluar, pasi një pjesë të stafit jemi detyruar ta lëshojmë në pushim. Nëse në punë kemi më pas raste me COVID-19, atëherë me pas mundësi me i zëvendësu shërbyesit civil që mos të kemi mungesa. Këto rezerva të personelit kanë shkaktuar ngecje në procedurat të cilat i kemi, nuk janë ngecje të mëdha por prapë ka pasur ngecje. Edhe në Gjakovë sikur në gjithë Kosovën bizneset janë dëmtuar. Edhe gastronomia është dëmtuar, por edhe bizneset tjera”, ka thënë Gjini.

  Sipas tij, Komuna e Gjakovës deri në muajin qershor ka rezultuar si një ndër komunat me më pak raste, por siç tha ai numri i rasteve për momentin është rritur.

  Ai theksoi se numri i rasteve të të infektuarve është në rritje e sipër, si dhe siç u shpreh ai spitali i Gjakovës është duke u përballur me probleme.

  “Deri në qershor kemi qenë ndër komunat me më pak raste. Në total kemi pas 16 raste, tash kemi më shumë raste. Dje e kemi pas një takim virtual me kryeministrin dhe me të gjithë kryetarët e komunave. Të gjithë e kanë punën e vet, por unë besoj që duhet me pas shtrëngime, në numrin e limituar të njerëzve. Kosova ka problem, numri është shumë i madh i rasteve. Spitalet tona kanë problem në Gjakovë, e kemi reduktuar një pjesë të stafit, e kemi reduktuar numri e stafit sikur në të gjitha spitalet. Kur të arrijmë në vjeshtë do të kemi probleme jashtëzakonisht të mëdha”, ka thënë Gjini.

  Kryetari i Komunës së Gjakovës, po ashtu foli edhe për kandidimin e tij në zgjedhjet e ardhshme, ku tha se do të kandidoj dhe për një mandat.

  “Në planet që i kam tash do të kandidoj edhe për një mandat. Jo të gjitha punët do të kryhen deri në fund të mandatit tim. Ka pas rritje shumë, do të bëhet bilanci në fund. Projektet të cilat janë të mëdha për nga vlera është rruga ‘Bujar Roka’, që e kalon shumën 3 milion euro, por projekti i cili ka me mbet në kujtesën e qytetarëve është lumi ‘Krena’, në vlerë prej 1.5 milion euro”, tha ai.

  1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj
  Nga Rubrika
  Lajme03 Mars 2024
  Një 70-vjeçar është gjetur pa shenja jetë në fshatin Sllovi të Lipjanit. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha, ka deklaruar se...
  Lajme03 Mars 2024
  Për çështjen e Ligjit për Shëndetin Riprodhues dhe Fertilizimin e Asistuar, Besa Gaxheri është shprehur e ‘habitur’ se si ‘një a dy...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nesër bashkë me ministrin e Infrastrukturës Liburn Aliu, do të jenë në terren. Bëhet fjalë për fillimin...
  Të tjera
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri Albin Kurti, priti sot në takim antropologen, Janet Reineck. Në njoftimin e lëshuar nga Qeveria e Kosovës thuhet se Reineck është...
  Sport03 Mars 2024
  Pep Guardiola ka lartësuar Phil Foden në qiellin e shtatë pas paraqitjes brilante në fitoren 3-1 të Manchester Cityt përballë Manchester United...
  Lajme03 Mars 2024
  Zëdhënësi i Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Michael Doyle ka treguar se këtë vit do të përfundoj në shkallë të...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeshefi ekzekutiv i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, Hasan Krasniqi, është arrestuar në një pikëkalim kufitar në perëndim të Bullgarisë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.