×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gjermania kthen masat e kufizuese në një rajon pas shpërthimit të Coronavirusit në fabrikë të mishit

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Autoritetet gjermane janë duke i rivendosur masat e kufizimit të lëvizjes, pas një shpërthimi të ri të virusit i lidhur më një fabrikë të paketimit të mishit, raporton BBC-ja të martën.

  Më shumë se 1.300 punonjës të fabrikës “Toennies” kanë rezultuar pozitiv në koronavirus.

  Kryetari i North Rhine-Westphalia, Arnmin Lacshet ka thënë se ky rajon do t’i kthehet karantinës, vend ku jetojnë afro 360.000 persona.

  Kjo është hera parë që po kthehen masat e kufizimit të lëvizjes që nga lehtësimi i tyre në maj, transmeton KOHA.

  Gjermania është lavdëruar për mënyrën se si e ka menaxhuar virusin, por ka shumë brenga se infektimet janë duke u shtuar sërish.

  Lacshket e përshkroi këtë numër të madh të të infektuarve në fabrikë të mishit si “incidentin më të keq të infektimeve” në Gjermani.

  Kafenetë, muzetë, kinematë dhe palestrat sportive do të mbyllen sërish dhe masat e distancimit social do të jenë në fuqi.

  Gjithashtu, punonjësit e kësaj fabrike janë në karantinë të detyruar, ku policia do të sigurojë respektimin e masave, së bashku me përkthyes për punonjësit imigrantë.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Me kërkesë të prokurorisë së Shkodrës gjykata e këtij qyteti ka vendosur sekuestro ndaj pasurive dhe bizneseve të shtetasit Ago Gjolaj. Në...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, gjatë vizitës në Hagë zhvilloi një takim edhe me drejtorin e përgjithshëm të...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministrat e Jashtëm të G7-së po takohen për të diskutuar luftërat në Lindjen e Mesme dhe Ukrainën në ishullin italian të Capri....
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, gjatë vizitës në Hagë zhvilloi një takim edhe me drejtorin e përgjithshëm të...
  Lajme18 Prill 2024
  Një autobus me udhëtarë i kompanisë Bici Com, në orët e hershme të mëngjesit të së enjtes, ka arritur në Kosovë nga...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministrat e Jashtëm të G7-së po takohen për të diskutuar luftërat në Lindjen e Mesme dhe Ukrainën në ishullin italian të Capri....
  Lajme18 Prill 2024
  Komuna e Lipjanit, ka mbajtur akademi përkujtimore me rastin e 25-vjetorit të rënies së dëshmorëve dhe martirëve të kësaj komune, me ç’rast...
  Sport18 Prill 2024
  Andriy Lunin dikur ishte portieri i tretë i Real Madridit. Por, ukrainasi punoi fort dhe nuk u dorëzua asnjëherë për të arritur...
  Sport18 Prill 2024
  Falë paraqitjeve tejet të mira nën drejtimin e skuadrës së Romës, drejtuesit e klubit kanë vendosur ta mbajnë edhe më gjatë trajnerin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.