×
 • Lajme
 • Lajme

  Gashi – Vetëvendosjes: Për 50 ditë e shkatërruat bashkëpunimin nga etja për pushtet

  FrontOnline
  18 Shtator 2020

  Shefi i grupit parlamentar të LDK’së, Arben Gashi ka thënë se koalicionin me LVV’në e ka shkatërruar etja për pushtet e partisë së Albin Kurtit.

  Ai ka thënë se mënyra se si deputetët komunikojnë në Kuvend duhet të jetë në funksion të shtetit.

  “Ju kam kërkuar sa herë e ju kërkoj edhe sot, mënyra se si komunikojmë me njeri tjetrin duhet të jetë në funksion në shtetit, të dashur kolegë të LVV’së, sot po diskutojmë një çështje delikate. Ne sot dhe gjithmonë duhet të jemi korrekt, kur bëhet fjalë për territorin, për sekretin shtetëror, për interesin nacional”, ka thënë ai.

  “Shteti dhe pushteti janë të rëndësishme por mbi të gjitha shteti ato që i deklaroni mos i deklaroni në funksion të pushtetit, por të shtetit”, shtoi Gashi.

  Shefi i deputetëve të LDK’së, ka thënë se LVV’ja e ka shkatërruar bashkëpunimin mes dy partive, për shkak të etjes për pushtet.

  “Batutat që po mundoheni ti ndërtoni, legjitimitet pa legjitimitet, legjitimiteti është Kuvendi, kështu qeveriset, derisa nuk e kuptoni se kështu qeveriset do të keni problem me bashkëpunu, ju kemi zgjatë dorën e bashkëpunimit, për 50 ditë e shkatërruat pa nevojë, nga etja për pushtet absolut, nga frika për vendimmarrje një mos sinkron i këtyre gjërave”, ka thënë ai.

  Vizitë në KEDS nga Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo
  Nga Rubrika
  Lajme01 Mars 2024
  Deputetët opozitarë  e kanë quajtur gabim të rëndë mospjesëmarrjen e kryeministrit në këtë Samitin rajonal që u mbajt në Tiranë, ndërkaq kërkojnë...
  Lajme01 Mars 2024
  Sekretari Organizativ në PSD, Nol Nushi ka deklaruar se këtë vit nuk do të ketë zgjedhje në Kosovë. Sipas Nushit, zgjedhje të...
  Lajme01 Mars 2024
  Koordinatorja e Departamentit për Mbrojtje dhe Siguri Kombëtare në kuadër të Kabinetit për Qeverisje të Mirë të PDK-së, Besa Kabashi-Ramaj, mban konferencë...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Sot parashikohet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale me diell, ku priten edhe reshje lokale shiu, të cilat në...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Të shtëna me armë zjarri ka pasur sonte në Koplik të Shqipërisë, nga ku ka mbetur i plagosur një person i moshës...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Mungesa e fuqisë punëtore – të tjera apo dhe pa kualifikime – po pengon kryesor ekonomik në Gjermani . Sipas Ministrit Federal...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Për të premten parashikohet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale me diell, ku priten edhe reshje lokale shiu, të...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka treguar arsyen se pse nuk mori pjesë në samitin për Ukrainën që u mbajt në Tiranë....
  Sport29 Shkurt 2024
  Zinedine Zidane ka refuzuar mundësinë për të menaxhuar Manchester United, sipas asaj që raportojnë mediat në Angli. Legjenda franceze nuk ka qenë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.