×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Flamuri kuqezi shihet në ballë të protestës në Greqi ku u dogj flamuri turk

  FrontOnline
  25 Korrik 2020

  Protestuesit ortodoksë grekë e kanë djegur flamurin turk si shenjë proteste kundër shndërrimit të Hagia Sofias në xhami. Ky akt u krye të premten në Selanik. Diçka që bie në sy është edhe prania e flamurit kuqezi në ballë të protestës.

  Protestuesit mbanin në duar flamuj grekë dhe flamuj të ortodoksizmit, duke brohoritur parulla kundër Turqisë para konsullatës së këtij shteti në Selanik, shkruan “Ruptly”.

  Sidoqoftë, aty vërehet edhe një version i vjetër dhe i modifikuar i flamurit kuqezi, ku mbi shqiponjë ndodhet një kurorë me kryq.

  Të premten, kisha Hagia Sofia në Selanik organizoi meshë të veçantë, në të cilën morën pjesë shumë njerëz.

  Ndërkohë Turqia e ka dënuar aktin e djegies së flamurit të saj dhe deklaratat e zyrtarëve grekë. Ky reagim erdhi nga Ministria e Punëve të Jashtme.

  “Greqia edhe një herë e shfaqi urrejtjen e saj për Islamin dhe Turqinë me justifikimin e reagimit ndaj hapjes së Xhamisë Hagia Sofia për lutje”, tha zëdhënësi i kësaj ministrie, Hami Aksoy.

  Greqia dhe Turqia kanë mosmarrëveshje mes vete për disa çështje, përfshirë hapësirën ajrore dhe sovranitetin e Qipros.

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se lufta me Rusinë po hyn në një fazë të re pasi luftimet dimërore rifillojnë pas një...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Maqedonia është tronditur nga vrasje e një 14 vjeçarje nga Shkupi dhe një 74 vjeçari të cilët u gjetën të vdekur në...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Kaosi ishte sërish kryefjalë e Kuvendit të Shqipërisë. Deputetët e opozitës hodhën sërish tymuese dhe u përplasën me gardën. Deputeti Flamur Noka...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Forcat e Armatosura Shqiptare po shkëlqejnë në misione ndërkombëtare...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, të shtunën pritet ta mbledh Këshillin Drejtues të Lidhjes Demokratike të Kosovës për t’ua prezantuar dhe zgjedhur...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka reaguar pas raportimeve për operacionin e kryer pa anestezion dhe mosoperimin e një pacienti...
  Kronika04 Dhjetor 2023
  Janë lënduar katër persona në një aksident trafiku në rrugën Prishtinë-Gjilan. Për Front Online detaje ka dhënë zëdhënësja e Policisë së Kosovës...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Këshilli për Mbrojtjen e Lirive dhe të Drejtave të Njeriut ka reaguar ndaj vendimit të Gjykatës Speciale që t’ua ndalojë vizitat, telefonatat...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Është rivarrosur trupi i Liridona Ademajt në fshatin Rracaj të Gjakovës. Ajo me kërkesë të familjes është zhvarrosur nga varrezat e fshatit...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.