×
Etiketë: Greqi
Bota/Rajoni01 Tetor 2020
Dy vendime ministrore që kanë të bëjnë me kufizimin e përkohshëm të lidhjeve tokësore, detare dhe ajrore të vendit dhe të ndalesës për hyrje të shtetasve nga vende të treta, Greqia i vazhdoi deri më...
Bota/Rajoni30 Shtator 2020
Greqia pretendon të zgjerohet me 12 milje në detin Jon. Asgjë nuk dihet me siguri nëse do të ketë një marrëveshje me Shqipërinë. Ata që do të ndikoheshin drejtpërdrejt janë peshkatarët në jug të vendit,...
Bota/Rajoni20 Shtator 2020
Protestuesit në Berlin u bënë thirrje sot vendeve të Bashkimit Evropian të lejojnë migrantët, të bllokuar në kampe greke, të hyjnë në to, përpara se BE të bëjë propozime këtë javë se si të ndihmojmë...
Bota/Rajoni20 Shtator 2020
Emisari Special i SHBA’së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, bashkë me 13 zyrtarë tjerë amerikanë do të vijnë të hënën në Kosovë. Ky delegacion, përveç Kosovës, pritet të vizitojë edhe Serbinë, Greqinë e Izralein. T7...
Bota/Rajoni20 Shtator 2020
Greqia është goditur nga lëkundje të forta tërmeti në orët e para të mëngjesit të sotëm.Mësohet se lëkundjet kanë qenë me magnitudë 4.2 të shkallës Richter. Sipas asaj që shkruhet në faqen evropiane EMSC, lëkundjet...
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
Cikloni i rrallë mesdhetar “Ianos” ka goditur fuqishëm disa zona të Greqisë. Në të gjitha zonat të cilat ka prekur cikloni Shërbimi Zjarrfikës ka pranuar mbi 2450 thirrje urgjente për ndihmë, ndërsa ka shpëtuar rreth...
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Sikurse ishte paralajmëruar cikloni ” Ianos ” goditi zonat perëndimore të Lamias në kufijtë me Komunën e Makrakomi dhe rrugën Lamia – Karpenisi. Forcat zjarrfikëse u gjendën në vende të ndryshme për t’i ardhur në...
Bota/Rajoni16 Shtator 2020
Gjendja mes Ankarasë dhe Athinës po fillon të çtensionohet. Por konflikti është i rrënjosur thellë në kulturën e këtyre vendeve. Në ishullin që ndodhet në zemër të përplasjes greko-turke, njerëzit kanë halle të tjera. Kur...
Bota/Rajoni14 Shtator 2020
Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nesër dhe pasnesër (15 dhe 16 shtator) do të realizojë vizitë pune në Republikën e Greqisë, i shoqëruar nga delegacioni qeveritar në kuadër të së cilës do të...
Bota/Rajoni11 Shtator 2020
Autoritetet gjermane thanë se dhjetë vende të Evropës kanë rënë dakord që të marrin 400 fëmijë të pashoqëruar, të cilët kanë ikur nga një kamp migrantësh në Greqi, i cili është përfshirë këtë javë nga...
Bota/Rajoni09 Shtator 2020
Zjarret shkatërruan kampin më të madh të migrantëve në Greqi – një objekt i mbipopulluar në ishullin Lesbos – duke lënë afro 13,000 njerëz pa strehë. Rreth 40 zjarrfikës luftuan me flakët në kampin Moria,...
Bota/Rajoni09 Shtator 2020
Mijëra imigrantë kanë ikur nga zjarret që përfshinë kampin në ishullin grek Lesbos të mërkurën, ndërsa kryeministri i Greqisë ka thirrur një mbledhje emergjente të ministrave, shkruan agjencia Reuters. Nuk është raportuar momentalisht për viktima....
Bota/Rajoni01 Shtator 2020
Një grua britanike vdiq në ishullin grek të Korfuzit pasi u godit së fundmi nga një anije. Sipas medieve të huaja, trupi i gruas 60 vjeçare u gjet të hënën afër Plazhit Avlaki, gjerësisht në...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.