×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Flakët e dritës shihen duke dalë për herë të parë nga një vrimë e zezë

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Shkencëtarët kanë supozuar se asnjë pikë lënde ose drite nuk mund të dalë nga një vrimë e zezë për shkak të gravitetit të saj.

  Flakë të dritës janë parë duke dalë nga një vrimë e zezë, të shkaktuar nga përplasja e dy reve gjigante të gazit nga galaktikat.

  Drita duke dalë nga vrima e zezë është parë për herë të parë dhe është shkaktuar nga një përplaske e dy reve gjigante galaktike, sipas një studimi të ri.

  Një shkëndijë drite me energji të madhe është vërejtur në hapësira të largëta – rreth 1.8 miliard vjet drite larg Tokës – nga detektori i valës gravitacionale LIGO, përcjell Gazeta Express.

  Studiuesit pohojnë se zbulimi demanton astrofizikantët pasi supozohej se graviteti i një vrime të zezë ishte aq i madh sa asgjë nuk mund t’i shpëtonte.

  Një ekip ndërkombëtar, përfshirë astronomët britanikë dhe amerikanë, ishin dëshmitarë të ‘flakërimeve’ masive të krijuara nga rrëzimi kolosal kozmik i dy vrimave të zeza në orbitë rreth një gjiganti supermasiv në qendër të një galaktike të largët.

  Dr Nicholas Ross, nga Instituti i Universitetit të Edinburgut për Astronominë, tha që ndezja optike ishte rezultat i dy vrimave të zeza që shtypnin gazin rreth tyre.

  Zjarri ndodhi në kornizën e duhur kohore dhe në vendin e duhur, për të qenë rastësi me ngjarjen e valës gravitacionale’ të zbuluar më parë nga detektorët në Tokë.

  Vala e lidhur me flakët u kap nga detektorët gravitues të valës LIGO në Luiziana dhe homologu i saj evropian VIRGO në Cascina, Itali.

  “Në studimin tonë, ne përfundojmë se shpërthimi ka të ngjarë rezultat i një shkrirje në vrimë të zezë, por ne nuk mund të përjashtojmë plotësisht mundësi të tjera,” tha Graham.

  Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Më shumë se 46 mijë shtëpi janë shkatërruar në Gaza, tha OKB-ja. Gjithashtu janë dëmtuar më shumë se 234 mijë njësi banimi,...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Atleti Erzen Zyberaj ka mbërritur me sukses në sheshin “Skënderbeu” të Tiranës në Shqipëri. Kjo u bë e ditur sipas shoqatës “Maraton...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken ka uruar Shqipërinë për 111-vjetorin e Pavarësisë. Kreu i diplomacisë amerikane e konsideron Shqipërinë aleat dhe...
  Të tjera
  Front TV28 Nëntor 2023
  28 Nëntori, datë historike për shqiptarët. Kjo ditë kremtohet në çdo vend ku ka popull që fletë gjuhën shqipe. Dita e Pavarësisë...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Djali i ish-presidentit Hashim Thaçi, Endriti ka zgjedhur një mënyrë të veçantë për t’i uruar shqiptarët për 28 nëntor, Ditën e Flamurit....
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken ka uruar Shqipërinë për 111-vjetorin e Pavarësisë. Kreu i diplomacisë amerikane e konsideron Shqipërinë aleat dhe...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Kryetari i Tiranës, Erion Veliaj ka thënë se është çështje kohe kur Shqipëria dhe Kosova të bëhen një. Ai për emisionin “Radar”...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sot po festohet 28 nëntori- Dita e Flamurit dhe 111 vjetori i shpalljes së Pavarësisë. E një nga emrat më të shpeshtë...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka marrë pjesë në Konferencën ndërkombëtare “Aleanca globale për luftimin e kontrabandimit me migrantë” që...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.