Bota/Rajoni

Erdogani u bën thirrje armenëve të dalin kundër qeverisë së tyre: Po ju çojnë në katastrofë

Erdogani u bën thirrje armenëve të dalin kundër qeverisë së tyre: Po ju çojnë në katastrofë
10:54 | 28 Shtator 2020

Presidenti i Turqisë, Rexhep Erdogan, të dielën i bëri thirrje popullit armen që ta marrë të ardhmen e vet në dorë duke dalë kundër, siç tha ai, udhëheqësisë që po i çon në katastrofë, pas përleshjes së armatosur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit.

“Përderisa i bëj thirrje popullit armen ta marrë në duar të ardhmen e vet kundër udhëheqësisë që po i çon në katastrofë dhe që po i përdorin si kukulla, ne gjithashtu i bëjmë thirrje botës që të qëndrojnë me Azerbajxhanin në betejën e tyre kundër pushtimit dhe mizorisë”, shkroi Erdogani në Twitter.

Ai gjithashtu tha se Turqia do të vazhdojë ta rrisë solidaritetin me Azerbajxhanin, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express.

Armenia të dielën e shpalli gjendjen e luftës dhe e mobilizoi popullsinë e gjinisë mashkullore pas përleshjeve vdekjeprurëse me vendin fqinj.

Turqia i dënoi veprimet e Armenisë, duke i cilësuar ato si provokime kundër Azerbajxhanit.

Armenia dhe Azerbajxhani kanë një konflikt të pazgjidhur rreth rajonit të kontestuar të Nagorno-Karabakut, i cili ndërkombëtarisht njihet si territor i Azerbajxhanit, por që është nën kontrollin e armenëve.

Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?

Të tjera