×
 • Lajme
 • Lajme

  E akuzuan për ndërhyrje në Gjykatë, Von Cramon Enver Hoxhajt: Kjo s’ndodhë në demokraci, ndoshta në vendin tuaj po

  FrontOnline
  21 Korrik 2020

  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian Viola Von Cramon i ka reaguar ish-ministrit të Punëve të Jashtme Enver Hoxhajt pasi ky i fundit e quajti interferim politik vizitën e eurodeputetes në Gjykatën Speciale.

  Von Cramon në një replikë në Twitter ndaj Hoxhaj ka shkruar se si eurodeputete nuk do të ndërhynte asnjëherë në procesin e punës së Zyrës së Prokurorit Special dhe kjo është shumë e qartë.

  Eurodeputetja tutje i ka thënë Hoxhajt se ndërhyrja në punën e gjyqësorit mund të jetë e zakonshme në vendin tuaj por nuk është e zakonshme në demokracitë funksionale.

  “Ti duhet të dish strukturën dhe punën e Zyrës së Prokurorit Special dhe Gjykatës Speciale. Asnjë nga ne nuk do të ndërhynte në asnjë proces. Pse duhet ne ta bëjmë atë? Për neve kjo është e qartë kristal. Si mund të mendosh këtë? Ndoshta është e zakonshme në shtetin tënd, por të sigurojë se kjo nuk është e zakonshme në demokracitë funksionale. Më vjen keq por kjo është pjesë e punës time. Ti ndoshta nuk e kupton por si Raportuese për Kosovën në Këshillin e Evropës unë duhet ta informoj vetveten se si zbatohet sundimi i ligjit në Kosovë. Sikurse paraardhësi im që ka bërë e kam bërë edhe unë gjithashtu”, ka shkruar Von Cramon në replikën e saj në postimin e Hoxhajt në Twitter.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Ekonomi25 Qershor 2024
  Banka Qendrore e Republikës së Kosovës sipas kalendarit të publikimeve ka publikuar statistikat për institucionet tjera financiare për muajin maj 2024, remitancat...
  Lajme25 Qershor 2024
  Deputetja e LDK’së, Rrezarta Krasniqi, ka thënë se korrupsioni masiv i qeverisë Kurti u konfirmua sot pasi prokuroria nis hetimet për faljen ilegale...
  Lajme25 Qershor 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, e ka filluar vizitën zyrtare në Strasburg të Francës. Në njoftimin e lëshuar...
  Të tjera
  Sport25 Qershor 2024
  Kuqezinjtë e Kombëtares shqiptare mbërritën në Aeroportin e Rinasit pas përfundimit të rrugëtimit të tyre në Euro 2024. Sapo mbërriti në Rinas,...
  Vip25 Qershor 2024
  Çifti PM-Sarah kanë dëshirë të bëhen prindër. Po dasma e shumëpërfolur? Ende jo! DJ PM ishte i ftuar në emisionin “District”, ku...
  Sport25 Qershor 2024
  Kombëtarja e Shqipërisë e përfundoi rrugëtimin në Euro 2024, pasi arriti të arkëtojë vetëm një pikë në Grupin B. Përkundër se ishte...
  Lajme25 Qershor 2024
  Deputetja nga radhët e LDK-së, Vlora Dumoshi ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtuetuese lidhur me rastin e shkarkimit të Kimete Gashi,...
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia e rajonit të Prishtinës me rekomandimin e prokurorit të shtetit ka iniciuar një hetim në drejtim të veprës penale “Ndërhyrje në...
  Vip25 Qershor 2024
  Meriton Mjekiqi dhe Ilnisa Agolli kanë qenë një nga çiftet më të komentuar në Big Brother VIP Albania 3. Ata u përfolën...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.