×
 • Lajme
 • Lajme

  E akuzoi Albin Kurtin për tradhti, shpërblehet me pozitë në Ministrinë që udhëhiqet nga AAK-ja (Dokument)

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  “Mos tradhtoni dhe mos u shitni”, kështu i ishte drejtuar Albin Kurtit pak ditë pas që ky i fundit ishte zgjedhë kryeministër i vendit, gjatë homazheve në përvjetorin e 13-të të vrasjes së ish-aktivistëve të “Vetëvendosjes”, Arben Xheladinit dhe Mon Balajt.

  Naim Ramizi, i cili më herët kishte qenë aktivist i Lëvzijes “Vetëvendosje” por që më vonë kishte kaluar në AAK-në e Ramush Haradinaj, madje i kishte dhuruar me këtë rast Kurtit një maicë të përgjakur që e ruante  nga protesta e 10 shkurtit e vitit 2007, kur Policia rumune vranë Balajn dhe Xheladinin.

  “Është një maicë të cilën e kam pasur të veshur 13 vjet përpara në atë kohë si aktivist i VV të 10 shkurtit ku kam qenë i plagosur, maica është e shpuar me plumb gome në gjoks dhe është e gjakosur qysh ka qenë. E kam ruajtur qe 13 vjet dhe sot në mëngjes më shkoj mendja t’ia dhuroj kryeministër për t’i kujtuar rrugën nëpër të cilën ka ardhur deri në kryeministri, sakrificën që e kanë bërë qindra mijëra aktivistë qoftë të arrestuar apo të lënduar”, pati deklaruar Ramizi, duke shtuar se i kishte përcjellë Kurtit porosinë e dy aktivistëve të vrarë: “Mos tradhto dhe mos u shit”.

  Por, menjëherë pas rrëzimit të Qeverisë “Kurti” dhe votimit në Kuvend të Qeverisë “Hoti”, Ramizi u shpërblye me një pozitë të rëndësishme në Ministrinë e Drejtësisë, të cilën e drejton Selim Selimi i AAK-së.

  “Front Online” posedon vendimin e ministrit të Drejtësisë, Selim Selimit, të datës 8 qershor 2020 që Ramizi të emërohet këshilltar politik, paga e së cilit kalon shifrën prej 600 euro në muaj.

  /Front Online/

  Një delegacion i Prince Coffee viziton plantacionet e kafesë në Indi
  Nga Rubrika
  Lajme20 Qershor 2024
  Mark Rutte me siguri do të jetë Sekretari i Përgjithshëm i ardhshëm i aleancës së NATO-s, pasi 32 anëtarë të Aleancës ranë...
  Lajme20 Qershor 2024
  Luftëtari dhe invalidi i luftës së UÇK-së, Nexhat Cikaqi, ka nevojë për ndihmën e të gjithëve. Ai vuan nga një sëmundje dhe...
  Lajme20 Qershor 2024
  Departamenti i Krimeve të Rënda i Prokurorisë Themelore në Prizren, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve B.B., dhe B.K., për shkak të...
  Të tjera
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, gjatë ditës së sotme dhe të premten do të qëndrojë në Austri, ku do të...
  Sport20 Qershor 2024
  Federata e Futbollit të Serbisë i ka dërguar një letër sekretarit të përgjithshëm të UEFA-s, Teodor Teodoridis, pas skenave në ndeshjen ndërmjet...
  Sport20 Qershor 2024
  Edhe pse goglat e pozicionuan në grupin B, të cilësuar si grupi i ferrit, me Spanjën, Kroacinë dhe Italinë, Shqipëria ka zhvilluar...
  Lajme20 Qershor 2024
  Gjykata Supreme e Kosovës, përmes aktgjykimit të 27 majit 2024 e ka anuluar aktgjykimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë dhe atë të...
  Vip20 Qershor 2024
  Tayna dhe ish-menaxheri i saj Rinor Hykolli janë temë diskutimi në media rozë. Kënga e fundit e këngëtares është fshirë përsëri nga...
  Sport20 Qershor 2024
  Kroacia pësoi gol në minutën e 95-të nga Klaus Gjasula i Shqipërisë, në po të njëjtën mënyrë që realizuan vetë kundër Brazilit...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.