×
 • Bota/Rajoni
 • Auto
 • Auto

  Dy risitë teknologjike në Zvicër që tregojnë nëse dikush është infektuar me Covid-19

  FrontOnline
  25 Korrik 2020

  Dy risitë premtuese përdorin inteligjencën artificiale për të parashikuar nëse dikush ka koronavirus apo sëmundje të tjera të frymëmarrjes duke analizuar kollitjet apo modelet e frymëmarrjes, transmeton albinfo.ch.

  Dy risi premtuese nën zhvillim përdorin inteligjencën artificiale për të parashikuar nëse dikush ka koronavirus duke analizuar kollitjet e tyre ose modelet e frymëmarrjes.

  Sot, të qenit në gjendje të thoni nëse keni një kollë të thatë Covid ose një hack të padëmshëm është një provë thelbësore – mbase për të shpëtuar jetën. Në të ardhmen, kjo mund të bëhet në mënyrë dixhitale duke përdorur aplikacionin e smartphone “Coughvid”, një sistem i bazuar në AI që po zhvillohet në Institutin Federal të Teknologjisë Zvicerane Lausanne (EPFL), shkruan swissinfo.ch.

  Ideja është e thjeshtë. Ju shqetësoheni se mund të keni virusin dhe dëshironi të kontrolloni përpara se të kontaktoni një mjek. Duke përdorur aplikacionin, ju bëni një regjistrim të kollës suaj në shtëpi, dhe më pas paraqisni në internet pasi t’i përgjigjeni disa pyetjeve themelore shëndetësore. Algoritmet studiojnë automatikisht regjistrimin tuaj, duke kërkuar modele dalluese për të përcaktuar nëse keni një kollë të thatë dhe të vazhdueshme “Kovid”. Një diagnozë dërgohet menjëherë.

  Një student i EPFL erdhi me idenë pasi lexoi informacionin e Organizatës Botërore të Shëndetit (WHO) se një kollë e thatë tipike ishte një shenjë e infeksionit që gjendet në dy të tretat e pacientëve.

  “Nëse dëgjoni nga afër, mund të dëgjoni se ka një kollë të qartë në kollën Covid e cila është e njohur,” shpjegon shkencëtari i EPFL Tomas Teijeiro.

  Më pak vizita në spital

  Analizimi i kollës nuk është i ri, tha kolegu i tij David Atienza, një profesor i Shkollës së Inxhinierisë EPFL dhe një anëtar tjetër i ekipit të zhvillimit të Coughvid. Mjekët tashmë dëgjojnë kollitjet e pacientëve për të diagnostikuar kollën e mirë, astmën dhe pneumoninë.

  “Me Coughvid ne dëshirojmë të ofrojmë një shqyrtim në shkallë të gjerë, të përshtatshme dhe të besueshme. ’Shtë një alternative për testet konvencionale, “tha Atienza, i cili shtoi se nuk ishte zëvendësim i ekzaminimeve mjekësore.

  Objektivi më i gjerë është të zvogëloni numrin e personave që shkojnë te mjeku, duke kërkuar një test kur nuk shfaqin simptomat.

  Reagimet e mjekëve për shpikjen kanë qenë të ndryshme.

  “Disa thonë se nëse thjesht mund të filtroni 20-30% të njerëzve që vijnë në spital mund të jenë shumë të dobishëm,” tha Teijeiro. “Disa ishin shumë entuziastë; ata duan që ne ta tregtojmë nesër. Të tjerët thanë se nuk do të funksiononte kurrë dhe nuk do ta përdorin kurrë pasi nuk i mbulon të gjithë … Por edhe ndër më skeptikët, të gjithë thonë se ia vlen të hulumtosh pasi është i lirë dhe i lehtë për tu vendosur. ”

  Black Friday –  Eja dhe ndaj emocionet e zbritjes ekstreme në Comodita Home
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Vjen reagimi i parë nga SHBA në lidhje me rrëzimin e helikopterit me të cilin udhëtonte presidenti i Iranit Ebrahim Raisi dhe...
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Lushnjë, ku një 82-vjeçar, Behar Musaku ka qëlluar me armë zjarri të bijë, dhe më...
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Situata në Bishkek është stabilizuar në orët e vona të 18 majit, ka thënë policia, pas dhunës së disa grupeve kundër studentëve...
  Të tjera
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Lushnjë, ku një 82-vjeçar, Behar Musaku ka qëlluar me armë zjarri të bijë, dhe më...
  Lajme19 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka postuar fotografi në Facebook nga takimi me nënsekretaren e Departamentit të Shtetit për Çështje dhe Diplomaci...
  Lajme19 Maj 2024
  Forca Detare shqiptare dërgon anijen e dytë në operacionet e NATO-s. Forcat Detare të Shqipërisë kanë dërguar edhe anijen e dytë në...
  Lajme19 Maj 2024
  Sindikata e Policisë së Kosovës ka votuar të dielën për shkarkimin e kryetarit Imer Zeqiri. Për shkarkimin e tij, Zeqiri e kuptoi...
  Lajme19 Maj 2024
  Ka përfunduar vizita e prindërve të ish-presidentit Thaçi në Qendrën e Paraburgimit në Hagë. Babai dhe nëna e Thaçit ishin sot për...
  Lajme19 Maj 2024
  Ministria kroate e Mbrojtjes ka bërë të ditur se nesër do të mbahet ceremonia zyrtare e dërgimit në Kosovë të trupave të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.