×
 • Lajme
 • Lajme

  Drejtori i SHSKUK-së flet për kapacitetet që ka Kosova në përballje me coronavirusin, thotë se ka mjaftueshëm respiratorë

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  I pari i spitaleve të Kosovës thotë se me kapacitetet aktuale situata me coronavirusin është nën kontrollë.

  Drejtori i SHSKUK Basri Sejdiu ka thënë për RTV Dukagjinin se mbushja e kapaciteteve në Klinikën Infektive i kanë detyruar që të zgjerojnë kapacitetet në Klinikën e Pulmologjisë dhe Dermatologjisë.

  “Nga nesër do të zgjerohen edhe hapësirat në Mjekësinë Sportive ku kemi shtretër me respiratorë në mënyrë që pacientët me gjendje më të rënduar të trajtohen sa më mirë”, tha ai, përcjell Telegrafi.

  Sejdiu thotë por në rast nevoje do të shqyrtojnë mundësinë që të zgjerohen hapësirat edhe me spitalet rajonale.

  “Në Klinikën Infektive kemi shtatë respiratorë dhe në Mjekësinë Sportive tash i kemi 32 shtretër të pajisur të gjithë me respiratorë. Varësisht nga nevoja edhe në spitalet rajonale do të futen në përdorim respiratorët”.

  Sejdiu thotë se gjatë javës së kaluar kanë marrë donacion rreth 20 respiratorë dhe sipas tij edhe gjatë kësaj jave pritet të vijnë edhe 20 respiratorë tjerë.

  “Në të gjitha spitalet kemi rreth dy mijë shtretër dhe nuk e kemi problemin e shtretërve. Edhe për respiratorë nuk besoj se do të kemi problem”.

  Drejtori i SHSKUK thotë se spitalet do të marrin përsipër shërbimet terciare dhe sekondare në mënyrë që të  mos sjellin pacientë në Klinikën Infektive.

  Sejdiu thotë se mbajtja e distancës dhe bartja e maskave është mënyra më e lehtë për t’u mbrojtur nga coronavirusi.

  Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë
  Nga Rubrika
  Kronika18 Qershor 2024
  Një person është arrestuar në Pejë, pasi që gjatë kontrollit në veturën e tij janë gjetur dhe konfiskuar një pistoletë Zoraki me...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një burrë në Prishtinë ka raportuar se dikush ka hyrë në banesën e tij dhe ka vjedhur një shumë të parave. Rasti...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një person është raportuar i zhdukur në Pejë. “Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar rastin e lartcekur lidhur me viktimën mashkull kosovar”, thuhet...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Deputeti i pavarur i Kuvendit të Kosovës, Fatmir Humolli, për FrontOnline, deklaron se ka një tendencë që veteranët e UÇK-së, të paraqitën...
  Lajme18 Qershor 2024
  Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është takuar me kryeministrin e ri serb, Millosh Vuçeviq, në Athinë. Lajçak tha se...
  Lajme18 Qershor 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka shpërndarë një video me një përmbledhje nga pjesëmarrja e saj në Samitin për Paqe që u mbajt në...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sekretari i AAK-së, njëherit kryetar i OVL-UÇK-së në Pejë, Gazmend Syla, për FrontOnline thotë se pensionet që marrin aktualisht veteranët e UÇK-së,...
  Lajme18 Qershor 2024
  Temperatura të larta do të ketë të martën në Kosovë. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës temperaturat maksimale do të jenë nga 28-32...
  Lajme18 Qershor 2024
  Një ngjarje tragjike ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Prizren, ku një grua dyshohet se është vetëvrarë. Lajmin e ka konfirmuar Shaqir...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.