×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Dhimbjet e gjurit tani mund t’i shëroni në shtëpi, ndiqni këto udhëzime dhe do vini re ndryshimet befasuese

  FrontOnline
  08 Shtator 2020

  Dhimbja në gju është padyshim një nga problemet më të zakonshme shëndetësore. Disa shkaqe të dhimbjeve të gjurit janë:

  Artriti,

  Osteoartriti,
  Artriti reumatoid,

  Artriti septik,

  Bursiti,

  Cistet e gjurit,

  Frakturat,

  Gutta.

  Dëmtimet dhe paqëndrueshmëritë e ligamentit

  Shpesh për të kuruar këto dhimbje mund të bazoheni tek mjekësia alternative e cila mund të rezultojë shumë efikse. Përdorimi i vajit të kokosit dhe piperit të kuq djegës mund t’ju ndihmojë më shumë nga sa mund ta imagjinoni.

  Piperi i kuq përmban kapsaikin e cila shkakton një ndjesi të ngrohtë rreth zonës së gjurit, duke reduktuar dhimbjen dhe ënjtjen.

  Përbërësit:

  2lugë piper i kuq,

  1filxhan vaj ulliri.

  Udhëzime:

  Përzieni përbërësit për të përgatitur një paste homogjene dhe aplikojeni atë në zonën e prekur. Përsëriteni këtë proces dy herë në ditë për një javë. Vaji i kokosit ka gjithashtu veti shumë të fuqishme anti-inflamatore dhe në mënyrë efikase trajton dhimbjet në gju.

  Përbërësit: Gjysëm filxhani vaj kokosi

  Udhëzime:

  Ngrohni vajin për 3 minuta dhe pastaj e aplikoni atë në gju duke e masazhuar nëpërmjet gishtave. E lini të veprojë për disa orë dhe pastaj lani pjesën e gjurit. Përsëriteni këtë procedurë dy herë në ditë.

  Këshillohet të konsultoheni mem mjekun para çdo recete që vendosni të aplikoni!

  Zgjerimi i Comoditës në SHBA: “Nap Queen Sleep”, krenaria e shqiptarëve
  Nga Rubrika
  Lifestyle24 Maj 2024
  Mëlçia është organi që kryen disa prej funksioneve më thelbësore në organizëm. Ajo shërben si baza e çdo procesi të metabolizmit. Ky...
  Lifestyle24 Maj 2024
  Dashi: Sipas horoskopit të Paolo Fox-it, këtë të premte 24 forca dhe energjia juaj do të fillojë të rritet: do të jetë...
  Lifestyle24 Maj 2024
  Magnezi është mineral thelbësor që trupi juaj nuk e prodhon, që do të thotë se ju duhet ta merrni atë përmes dietës...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Lajme24 Maj 2024
  Anëtari i kryesisë së qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Ilir Kërçeli, ka shkruar rreth planit rregullues për lagjen Kalabria dhe protestës...
  Lajme24 Maj 2024
  Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë ka përfunduar të premten teksa shefi i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Avni Kastrati, ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mirëpritën komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutas....
  Lajme24 Maj 2024
  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", i cili u shpjegoi nxënësve më...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë një video nga vizita që pati gjatë ditës tek familja e ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Osmani...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.