×
 • Lajme
 • Lajme

  Deputeti egjiptian: Ne besojmë në luftën fisnike të UÇK-së ku ranë dëshmorë edhe pjesëtarë të komunitetit tonë

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Deputeti nga komuniteti egjiptian Elbert Krasniqi tha se beson fuqishëm në luftën e pastër të UÇK-së, në luftën e së cilës ranë dëshmorë edhe bashkëkombas të tij.

  Ai tha se komuniteti i tij ka kontribuar në fitimin e luftës fisnike nga UÇK-ja.

  “Si deputet i egjiptian besoj në luftën e pastër që kontribut kanë dhënë edhe të komunitetit tonë dhe ka dëshmorë. Si pjesëtarë të komunitetit egjiptian kemi qenë aktivë sepse Kosova është atdheu ynë. Komuniteti jonë ka pasë përmbi 70 ushtarë në UÇK dhe ka të rënë. Lufta e UÇK-së ishte fisnike”.

  Krasniqi që vjen Inciativa e Re Demokratike e Kosovës tha se është optimist se proceset ku po kalon Kosova do të përfundojnë në dobi të saj.

  Ndërkaq, sot ishte Dita e Egjiptianëve që u shënua edhe me disa aktivitete që për qëllim kishin diskutimin në përmirësimin e jetës së tyre në Kosovë.

  “Si subjekt politik kemi organizuar një tryezë me diskutime mbi temën e gjithëpërfshirjes. Kemi marrë pjesë deputetë, shoqëri civile ku diskutuam për këtë temë që është shumë e rëndësishme jo vetëm për komunitetin tonë. Gjithëpërfshirja është standard që duhet të punohet shumë për të qenë të kënaqur për arsimimi cilësor, punësim, banim social”.

  “Mungon dora e shteti në përmirësimin e jetës së komunitetit joshumicë, jo vetëm nga Kosova por edhe faktori ndërkombëtar ka pasë fokus kryesor te komuniteti serb dhe ne të tjerët kemi mbetur të anashkaluar”.

  Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?
  Nga Rubrika
  Lajme23 Qershor 2024
  Arben Taravari është emëruar ministër i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut. Kështu ka njoftuar ai përmes një postimi në Facebook. Ai ka...
  Lajme23 Qershor 2024
  Sipas Prishtina Weather, 57mm të reshura u regjistruan në Prishtinë deri në orën 22:00. Në njoftim thuhet se të reshurat e gjithë...
  Lajme23 Qershor 2024
  Pesë udhëtarë janë evakuuar, pasi autobusi me të cilin udhëtonin e kishte të pamundur të qarkullonte shkaku i reshjeve të mëdha të...
  Të tjera
  Lajme23 Qershor 2024
  Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se pas reshjeve të shiut disa rajone ka pasur ndërprerje...
  Lajme23 Qershor 2024
  Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Jehona Lushaku Sadriu, ka kërkuar nga qytetarët që të qëdrojnë nëpër shtëpi dhe vende të sigurta pas...
  Lajme23 Qershor 2024
  Presidenti i Shqipërisë dr. Bajram Begaj, gjatë ditës së sotme ka vizituar Komunën e Junikut ku është takuar me kryetarin Ruzhdi Shehu....
  Lajme23 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Haliti përmes disa fotografive të shpërndara në “Facebook”,...
  Lajme23 Qershor 2024
  Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka reaguar pas rreshjeve të mëdha që po mbizotrojnë në qytet. Rama ju ka bërë...
  Sport23 Qershor 2024
  Në prag të ndeshjes vendimtare ndaj Spanjës në Grupin B të Euro 2024, trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, shpreh entuziazmin dhe vendosmërinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.