×
Etiketë: luftën
Bota/Rajoni30 Shtator 2020
Aleatët e NATO-s, Franca dhe Turqia, kanë shkëmbyer akuza të ndërsjella të mërkurën, ndërsa tensionet ndërkombëtare janë rritur pas luftimeve më të ashpra mes Azerbajxhanit dhe forcave etnike armene që nga mesi i viteve 1990-ta,...
Lajme29 Shtator 2020
Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka folur për rastet e fundit të arrestimeve në Kosovë nga Gjykata Speciale. Haziri i ftuar në emisionin “Debat” të RTK-së beson se kjo Gjykatë është instanca e fundit që...
Lajme28 Shtator 2020
Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu shpërndau sot në Facebook fotografi të luleve të bardha, që pasqyrojnë simbolikën e 1133 fëmijëve të vrarë gjatë kohës së luftës në Kosovë. Ajo thotë se këto...
Lajme21 Shtator 2020
Nga Gjermania në Kosovë do të vijnë një ekip i ekspertëve që të ndihmojnë për luftimin e pandemisë. “Nesër në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) do të mbahet ceremonia e pritjes së...
Lajme21 Shtator 2020
Japonia i ka dhuruar Kosovës donacion një grant për implemtinim e programit të zhvillimit ekonomik dhe atij social në vlerë prej 800 mijë eurove, që do të ndihmojnë luftën kundër pandemisë COVID-19. Kjo u bë...
Lajme19 Shtator 2020
Ministri i brendshëm, Agim Veliu, i ka bërë thirrje ish-Kryeministrit Albin Kurtit që t’ia fillojë luftën ndaj kriminelëve të Vetëvendosjes në Prishtinë. Këtë qëndrim Veliu e ka thënë pasi ish-Kryeministri tha se koka e krimit...
Lajme17 Shtator 2020
Ambasadori i Italisë në Prishtinë Nicola Orlando ka thënë se vendi i tij po vazhdon të mbështesë Kosovën në përgjigjen e saj ndaj pandemisë me koronavirus. Në një postim në Twitter, ai ka bërë të...
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Duke eksploruar një fortesë në Shqipërinë e Jugut, një tunel i fshehtë i ndërtuar gjatë epokës komuniste ka nxjerrë në pah sekretin dhe paranojën që ka përcaktuar sundimin e gjatë të tiranit Enver Hoxha, raporton...
Bota/Rajoni15 Shtator 2020
Shtetasit e huaj që kanë punuar në vijën e parë të frontit kundër pandemisë së coronavirusit në Francë, do t’iu mundësohet të bëhen më shpejt shtetas francez. Aplikantët “të cilët kanë kontribuar në mënyrë aktive...
Lajme07 Shtator 2020
7 Shtatorin e vitit 1990, kur delegatët e Kuvendit të Kosovës, në Kaçanik miratuan Kushtetutën e Republikës së Kosovës dhe shpallën Republikën e Kosovës si shtet demokratik të kombit shqiptar, e ka kujtuar edhe lideri...
Bota/Rajoni05 Shtator 2020
Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, edhe njëherë ka lëshuar një reagim për marrëveshjen e arritur dje në Uashington mes Kosovës dhe Serbisë. Kësaj radhe ai nuk ka shkruar për përmbajtjen e kësaj marrëveshjeje, por ka...
Lajme05 Shtator 2020
Ekipi mjekësor ushtarak nga Italia që do të ndihmojë vendin në luftën me pandeminë COVID-19, tashmë ka arritur në Kosovë, raporton Express. Lajmin për Gazetën Express e ka konfirmuar dje zëdhënësja e Ambasadës së Italisë...
Bota/Rajoni01 Shtator 2020
Një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë vlerësoi se Suedia ka “ngelur” në luftën kundër pandemisë së coronavirusit, duke thënë se qasja e saj ishte e keqe. Qeveria e Suedisë është kritikuar gjerësisht...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.