×
Etiketë: luftën
Lajme14 Korrik 2020
Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Besa Ismaili, ka deklaruar se do ta votonin përsëri Gjykatën Speciale. Ajo  u shpreh se jo vetëm këtë, por secilën gjykatë do ta votonin meqë janë të sigurt që...
Lajme14 Korrik 2020
Në Klinikën Infektive në Prishtinë janë të shtrirë 96 pacientë të prekur me koronavirus dhe 60% e tyre janë me oksigjenoterapi. Ndërsa në gjendje kritike janë aktualisht pesë pacientë që po qëndrojnë në mjekim intensiv....
Lajme14 Korrik 2020
Në një kërkesë drejtuar Kryesuesit të Komisionit të Senatit për Marrëdhënie të Jashtme, James E. Risch, si dhe anëtarëve të këtij komisioni, shoqëria civile e Kosovës i ka kërkuar senatorëve amerikanë të votojnë Rezolutë për...
Lajme14 Korrik 2020
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, është takuar me me gjeneralin Rrahman Rama ku është biseduar rreth gatishmërisë së FSK-së për të ndihmuar në masat për parandalimin e pandemisë Covid-19. Gjenerali Rama sqaroi se FSK-ja ka...
Bota/Rajoni11 Korrik 2020
Pandemia e koronavirusit po shkakton ndërprerjen e zinxhirit global të përkujdesjes shëndetësore, duke ngadalësuar luftën kundër sëmundjeve tjera, përfshirë edhe AIDS-it, ka paralajmëruar miliarderi e filantropi Bill Gates. Gates, duke folur në Konferencën Ndërkombëtare për...
Lajme11 Korrik 2020
Zëdhënësi i Partisë Demokratike të Kosovës Avni Bytyqi, ka thënë se gjuha e përdorur në Kuvendin e Kosovës nuk ka qenë në nivelin më të ulët që nga paslufta. Bytyqi theksoi se subjekt i seancave...
Lajme10 Korrik 2020
Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, përmes një postimi në faqen zyrtare në Facebook sot njoftoi se ka rezultuar pozitiv në testin për COVID-19. Pas këtij lajmi, ka reaguar Shefi i Grupit Parlamentar...
Front TV09 Korrik 2020
Shefi i grupit parlamentar nga Lëvizja Vetëvendosje, Rexhep Selimi, në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës ka thënë se në vitin 2015, Presidenti Hashim Thaçi (atëkohë kryeministër) thoshte se Gjykata Speciale po bëhet për ta...
Lajme09 Korrik 2020
Pak rrëfime të infermierëve dhe pak pamje nga Klinika Infektive në Qendrën Klinike Universitare (QKUK), lejohen të dalin në publik. Infermierët të cilët punojnë në Klinikën Infektive në shumë raste nuk lejohen t’u tregojnë mediave...
Lajme07 Korrik 2020
Ministria e Shëndetësisë ka shpallur rezultatet përfundimatare për pozitat mjek specialistë dhe mjek i përgjithshëm, infermierë, staf teknik dhe mbështës, laborantë, inspektor sanitar e specializantë të mikrobiologjisë. Sipas rezultatetve të publikuara, numri i mjekëve specialsitë...
Bota/Rajoni07 Korrik 2020
Ka shumë gjëra që i dijmë për luftën e parë botërore, se kur nisi, sa viktima la pas vetes, si u zhvillua etj. Mirëpo pak e dijnë se kush ishte nismtëar i kësaj lufte. Më...
Bota/Rajoni06 Korrik 2020
Prokurorët në Gjermani të hënën kanë kërkuar tre vjet burgim për ish-rojtarin e një kampi nazist përqendrimi, për të cilin kanë thënë se “pa dyshim” ishte pjesëmarrës i vrasjes së më shumë se 5.000 personave...
Bota/Rajoni06 Korrik 2020
Numri i vdekjeve të AIDS-it vazhdoi të bie vitin e kaluar dhe qasja në trajtim po përmirësohet, por epidemia e koronavirusit mund të rrezikojë progresin, paralajmëroi sot agjencia e OKB-së kundër sidës UNAIDS. Rreth 690,000...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.