×
 • Lajme
 • Kronika
 • Kronika

  Dënohen me 5 vjet burgim dy të akuzuarit për grabitjen e një telefoni, një pako cigare dhe 4 eurove

  FrontOnline
  24 Korrik 2020

  Gjykata Themelore në Gjakovë, të premten, i ka shpallur fajtor dy të akuzuarit për grabitje Edmond Limanaxhiu dhe Halit Korenica.

  Sipas aktgjykimit të shpallur nga kryetari i trupit gjykues, gjykatësi Gëzim Pozhegu, i akuzuari Limanaxhiu është dënuar me tre vjet burgim, ndërsa i akuzuari Korenica me dy vjet burgim, raporton BetimipërDrejtësi.

  Sipas gjykatësit Pozhegu, i dëmtuari Denis Krasniqi është udhëzuar në kontest civil për realizimin e kërkesës pasurore juridike.

  Kundër këtij aktgjykimi palët kanë të drejtë ankesë në Gjykatën e Apelit në afat prej 15 ditësh, pas marrjes së aktgjykimin në formë të shkruar.

  Ndryshe, dy të akuzuarit ishin deklaruar të pafajshëm në seancën fillestare të mbajtur më 11 dhjetor 2018.

  Sipas aktakuzës së Prokurorisë Themelore në Gjakovë, Edmond Limanaxhiu dhe Halit Korenica po ngarkohen me veprën penale “grabitja” nga neni 329 paragrafi 1 lidhur me nenin 31 të KPRK-së.

  Sipas aktakuzës, më 5 qershor 2018, rreth orës 23:00, në rrugën “Bekim Isma” në Rahovec, tek fusha e sportit, së bashku me të miturin J.SH, me përdorimin e forcës fizike kanë sulmuar trupin e të dëmtuarit Denis Krasniqi, ku i njëjti derisa ka qenë duke ecur së bashku me djalin e dajës së tij, Urim Krasniqi dhe në shoqërimin e dy vajzave të tjera, i akuzuari Limanaxhiu e ka ndalur të dëmtuarin duke e kapur për fyti, krahu dhe rroba, ndërsa i akuzuari Halit Korenica nën kërcënimin e një arme të ftohtë- thikë, e ka gërvishur në këmbën e majtë të dëmtuarin dhe së bashku e kanë futur në fushën e sportit, ku aty e kanë goditur më boksa, shqelma dhe shuplaka në pjesë të ndryshme të trupit, ku me ç’rast i akuzuari Limanaxhiu i ka marrë nga xhepi i pantallonave një telefon “Iphone 5s”, një pako cigare dhe para në vlerë prej 4 euro, të cilat i ka pasur brenda në pako të cigareve dhe janë larguar nga vendi i ngjarjes.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme18 Prill 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka treguar se bashkë me Ministren e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, të mërkurën kanë...
  Lajme18 Prill 2024
  Presidentja Vjosa Osmani është nderuar nga Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi me Çmimin e Evropës “për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...
  Lajme18 Prill 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka bërë të ditur se zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës, Dejan Jankoviq është dërguar në...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, gjatë vizitës në Hagë zhvilloi një takim edhe me drejtorin e përgjithshëm të...
  Lajme18 Prill 2024
  Një autobus me udhëtarë i kompanisë Bici Com, në orët e hershme të mëngjesit të së enjtes, ka arritur në Kosovë nga...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministrat e Jashtëm të G7-së po takohen për të diskutuar luftërat në Lindjen e Mesme dhe Ukrainën në ishullin italian të Capri....
  Lajme18 Prill 2024
  Komuna e Lipjanit, ka mbajtur akademi përkujtimore me rastin e 25-vjetorit të rënies së dëshmorëve dhe martirëve të kësaj komune, me ç’rast...
  Sport18 Prill 2024
  Andriy Lunin dikur ishte portieri i tretë i Real Madridit. Por, ukrainasi punoi fort dhe nuk u dorëzua asnjëherë për të arritur...
  Sport18 Prill 2024
  Falë paraqitjeve tejet të mira nën drejtimin e skuadrës së Romës, drejtuesit e klubit kanë vendosur ta mbajnë edhe më gjatë trajnerin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.