×
Etiketë: vjet
Lajme01 Tetor 2020
Sot mbushen 23 vjet nga protestat e Lëvizjes Studentore të vitit 1997. Ishte Lëvizja Studentore e atëhershme që organizoi protestat, të cilat u organizuan për të kundërshtuar pushtimin e Kosovës nga Serbia dhe kthimin e...
Lajme30 Shtator 2020
Glauk Konjufca ka thënë se për arrestimet e krejt zhvillimet rreth Speciales, fajtore, është politika. UÇK-ja, sipas tij, është në pikën më të pambrojtur që ka qenë ndonjëherë. "Të gjithë ata që ka kanë përfaqësuar...
Lajme30 Shtator 2020
Sot mbushen 22 vjet qëkur mjeku dhe humanisti Shpëtim Robaj ra në luftë derisa po shkonte për të shëruar plagët e luftëtarëve të lirisë dhe popullatës civile. Robaj u lind më 15 tetor 1957 në...
Lajme29 Shtator 2020
Aktivitetet e shtuara të Serbisë kundër pavarësisë së Kosovës, kanë nxitur reagimet e partisë opozitare, PDK. Është drejtori për komunikim i kësaj partie, Bashmir Xhemaj, që ka alarmuar se edhe pas 32 muajsh pa njohje,...
Bota/Rajoni29 Shtator 2020
Tre vëllezërit që kanë luajtur të njëjtat numra lotarie së bashku për 40 vjet kanë fituar 511,000 dollarë. Treshja ishte një nga dhjetë fituesit e një çmimi në një ndarje në shortin e së shtunës...
Lajme29 Shtator 2020
Nënkryetari i OVL-së së UÇK-së, Nasim Haradinaj, ka folur në seancën e parë ndaj tij në Gjykatën Speciale. Ai ka thënë se nuk e njeh këtë gjykatë, të cilën e ka quajtur me afat të...
Bota/Rajoni29 Shtator 2020
Gruevski dhe Janakieski shpallen fajtorë për rastin “shuplakat”. Ish kryeministri i Maqedonisë në arrati Nikolla Gruevski dënohet me një vjet e gjysmë burg, derisa ish ministri Mile Janakieski dënohet më një vjet burg me kusht,...
Lajme29 Shtator 2020
Fëmijët nga klasa e parë deri në të pestën, më nuk janë të obliguar ta bartin maskën. Kështu ka rekomanduar Ministria e Shëndetësisë me anë të një udhëzuesi që ka nxjerrë. “Nxënësit fillojnë me maska...
Bota/Rajoni27 Shtator 2020
Ambasadori i ri i Izraelit në Serbi, Jahel Vilan ka thënë se Izraeli ende nuk e ka njohur teknikisht Kosovën, por ka theksuar se procesi i njohjes është duke vazhduar dhe as që mund të...
Lajme27 Shtator 2020
Fatmir Sejdiu dha dorëheqje nga posti i presidentit të Kosovës më 27 shtator të vitit 2010. Dorëheqja e tij vjen si rezultat i vendimit të Gjykatës Kushtetuese, me të cilin konstatohet se Sejdiu ka bërë...
Lajme26 Shtator 2020
Fletarrestimi i lëshuar nga Prokurori i Specializuar për kryetarin e OVL-UÇK’së, Hysni Gucati e ngarkon atë me tri vepra penale bazuar në Kodin Penal të Republikës së Kosovës. Sipas pretendimeve të Speciales, ai mund të...
Kronika26 Shtator 2020
Më 26 shtator 1998, në Abri të Epërme, forcat serbe kryen një nga masakrat më të tmerrshme gjatë luftës në Kosovë. Në këtë ditë u masakruan 23 anëtarë të familjes Deliu, në mesin e tyre...
Lajme26 Shtator 2020
Më 26 shtator të vitit 1991 është mbajtur referendumi për shpalljen e Kosovës shtet të pavarur. Në këtë ditë, me shumicë absolute janë deklaruar pro pavarësisë së Kosovës me ç’rast u vërtetuan edhe Deklarata e...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.