Bota/Rajoni

Çekia shënon shifrën e dytë më të lartë të rasteve me Covid-19 që nga fillimi i pandemisë

Çekia shënon shifrën e dytë më të lartë të rasteve me Covid-19 që nga fillimi i pandemisë
10:25 | 26 Shtator 2020

Ministria e Shëndetësisë e Çekisë njoftoi se gjatë 24 orëve të kaluara në këtë shtet janë regjistruar 2,946 raste të reja të koronavirusit.

Kështu, në shtetin me 10.7 milionë banorë numri i përgjithshëm i rasteve të koronavirusit shkoi në 61,318, shkruan The Guardian.

Përpos infektimeve, gjatë kësaj periudhe u regjistruan 15 viktima të reja dhe shifra e përgjithshme e të vdekurve nga pandemia shkoi në 582.

Sipas një faqeje lokale, numri i rasteve aktive është rreth 30,000, aq sa është edhe numri i personave të shëruar.

Disa shtete evropiane janë duke u përballur me rritje të numrit të rasteve javëve të fundit. Për këtë arsye, qeveritë kanë filluar t’i shtrëngojnë masat kufizuese.

Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA

Të tjera