×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Bullgaria e zgjat gjendjen emergjente pas rritjes së numrit të rasteve me Covid-19

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Ministri bullgar i Shëndetësisë, Kiril Ananiev, tha të mërkurën se vendi i tij do ta zgjasë gjendjen emergjente deri më 15 korrik për shkak të rritjes së numrit të rasteve me koronavirus.

  Bullgaria më herët gjatë këtij muaji kishte filluar t’i lehtësonte masat kundër përhapjes së pandemisë, por javën e kaluar i regjistroi 606 raste të reja, duke shënuar rekord që nga fillimi i regjistrimit të infektimeve.

  Të mërkurën atje u regjistruan rreth 130 raste të reja, duke e çuar në 4,114 numrin e përgjithshëm të infektimeve. Për më tepër, në Bullgari deri më tani janë shënuar 208 viktima.

  Kjo rritje e numrit të rasteve e shtyri Ministrinë e Shëndetësisë që t’i kthejë në fuqi rregullat për vendosjen e maskave në të gjitha hapësirat e mbyllura publike, përfshirë trenat dhe autobusët.

  Minsitri Ananiev tha se shifra mesatare ditore e personave të infektuar me koronavirus nga 10 deri më 24 qershor është trefishuar me periudhën dyjavore paraprake.

   Petrol Company  prin me çmime me të lira në derivate dhe shumë oferta të tjera
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Tuneli i Llogarasë është gati. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka zbuluar se ky tunel do të hapët më 5 korrik. “Tuneli...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Mungesa e ligjeve për monedhat dixhitale e ka ngadalësuar përhapjen e tyre në Shtetet e Bashkuara. Zëri i Amerikës, Deana Mitchell, raporton...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Prezantohet në panairin ndërkombëtar EUROSATORY që po mbahet në Paris, prototipi i parë i makinës ushtarake shqiptare “Shota”. Shqipëria merr pjesë për...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është takuar me kryeministrin e ri serb, Millosh Vuçeviq, në Athinë. Lajçak tha se...
  Lajme18 Qershor 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka shpërndarë një video me një përmbledhje nga pjesëmarrja e saj në Samitin për Paqe që u mbajt në...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sekretari i AAK-së, njëherit kryetar i OVL-UÇK-së në Pejë, Gazmend Syla, për FrontOnline thotë se pensionet që marrin aktualisht veteranët e UÇK-së,...
  Lajme18 Qershor 2024
  Temperatura të larta do të ketë të martën në Kosovë. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës temperaturat maksimale do të jenë nga 28-32...
  Lajme18 Qershor 2024
  Një ngjarje tragjike ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Prizren, ku një grua dyshohet se është vetëvrarë. Lajmin e ka konfirmuar Shaqir...
  Lajme18 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Hisen Berisha, për FrontOnline, thotë se është detyrim ligjor që kategoria e veteranëve të luftës, të jetë nën nivelin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.