Gjuha:
×
Etiketë: Bullgaria
Bota/Rajoni24 Shtator 2020
Qeveria bullgare do që BE-ja t’i ndalojë negociatat e pranimit me Maqedoninë e Veriut, derisa vendi kandidat të pranojë se është historikisht dhe gjuhësisht pjesë e Bullgarisë. Një mosmarrëveshje historike e ndezur midis dy vendeve...
Bota/Rajoni24 Shtator 2020
Prokuroria bullgare ka shpallur non-grata diplomatet rusë, Sergei Nikolashin dhe Vladim Bikov. Të dy diplomatët rusë janë pjesëtarë të Shërbimit inteligjent të jashtëm rus-SVR, të cilët në Bullgari po kryenin aktivitete spiunazhi nën petkun e...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë u ka dhënë dy diplomatëve rusë 72 orë afat për të braktisur vendin. Ata akuzohen për spiunazh në këtë vend të Ballkanit që nga viti 2016, njoftoi sot...
Bota/Rajoni21 Shtator 2020
Shefi i diplomacisë së Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani, sot deklaroi se është optimist që Komisioni i përbashkët maqedono-bullgar për çështje arsimore dhe historike do të gjejë zgjidhje pas çështjes së Goce Dellçevit. Osmani tha...
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Bullgaria po kërkon mbështetje nga Bashkimi Evropian, që në kuadër të kornizës negociuese mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së, të futet edhe Marrëveshja për fqinjësi të mirë, që dy shtetet e nënshkruan në vitin 2017....
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Bullgaria ka dërguar një memorandum sqarues deri tek vendet anëtare të Bashkimit Evropian, ku nënvizon se maqedonasit janë projekt i Tito-s dhe se gjuha maqedonase nuk ka ekzistuar deri më 2 gusht të 1944. Bullgaria...
Bota/Rajoni06 Korrik 2020
Bullgaria do të marrë masa ligjore kundër personave që nuk vendosin maska në hapësira të mbyllura ose që nuk e mbajnë distancën fizike në vende publike, bëri të ditur ministri i Shëndetësisë, Kiril Ananiev. Deri...
Bota/Rajoni01 Korrik 2020
Në Bullgari është lënë në fuqi zgjatja e situatës emergjente deri në 15 korrik, pas konstatimit të rritjeve të infeksioneve nga koronavirusi. Autoritetet sqaruan se nuk do të imponojnë ose rivendosin masa më të rënda...
Bota/Rajoni24 Qershor 2020
Ministri bullgar i Shëndetësisë, Kiril Ananiev, tha të mërkurën se vendi i tij do ta zgjasë gjendjen emergjente deri më 15 korrik për shkak të rritjes së numrit të rasteve me koronavirus. Bullgaria më herët...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.