×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Britania hap dyqanet pas 3 muajsh, shkaktohet kaos

  FrontOnline
  15 Qershor 2020

  Britani hodhi një hap të madh sot me hapjen e dyqaneve pas tre muajsh izolimi e shumë prej tyre, kanë ofruar ulje deri në 70%. Joshja nga ofertat megjithatë bëri që distancimi social të harrohej në dyqane si Nike, ku njerëzit kanë vërshuar pa e pasur mendjen tek Covid 19.

  Dhjetëra mijëra vetë “mësynë” gjithashtu transportin publik, ndonëse për të parën herë, mbajtja e maskave atje u bë e detyrueshme. Të dëshpëruar të përfitonin nga cmimet e volitshme, blerësit u vunë në radhë të gjata dhe në fillim e respektuan distancën.

  Por rregulli u harrua kur disa nisin të kapërcenin radhët e të shtynin drejt derës. “ U bë një kaos i vërtetë”, tha 19 vjecari Tom Jackson për mediat vendase; disa hynë pa radhë dhe nuk ishte e ndershme. Pastaj edhe të tjerë filluan të shtyheshin”. “ Ne u përpoqëm të ruanim distancën e dy metrave, por ishte e pamundur. Nëse lije hapësirë, njerëzit fillonin e shtynin. I kishim maskat, ashtu si shumica e atyre që po prisnin për të hyrë, por përsëri të qëndrosh në grup aq pranë në kohë pandemie, nuk është gjë e mirë”, shtoi motra e tij, Anna.

  Të dëshpëruara të heqin mallrat e mbetura stock, shumë dyqane veshjesh përfshirë marka të njohura po bëjnë ulje të ndjeshme dhe për të përfituar prej tyre, britanikët në disa raste janë vënë në radhë që në orën 3 të mëngjesit!

  Një delegacion i Prince Coffee viziton plantacionet e kafesë në Indi
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Një shofer taksie në Tokio është arrestuar për vrasjen e qëllimshme të një pëllumbi me makinën e tij, sipas policisë. 50-vjeçari u...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Moti i ftohtë dhe ngricat në Gjermani janë shkaktarë të aksidenteve të shumta në të cilat vetëm sot kanë humbur jetën tre...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Dhjetë vjet më parë, sot, më 5 dhjetor 2013, vdiq Nelson Mandela, presidenti i Republikës së Afrikës së Jugut, një njeri emri...
  Të tjera
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Rexhep Tajip Erdogan ndodhet në Doha, ku po merr pjesë në samitin e 44-të të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit. Në fjalimin...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar për ndarjen nga jeta të aktorit Mirush Kabashi. Kurti, theksoi se Kabashi do të kujtohet...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Organizata për Rritjen e Cilësisë së Arsimit ka reaguar pas rezultateve të PISA’s për vitin 2022, sipas të cilave, ku Kosova u...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Dhoma e ulët e parlamentit francez ka miratuar njëzëri një projekt-ligj që ndalon cigaret elektronike, në përpjekje për të mbrojtur të rinjtë...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Sipas Gani Gërmisë, Buci është “rrenc”. Kështu i tha vetë ai gjatë darkës pas spektaklit e cila është përgatitur nga Fish Shop....
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu në konferencën “Të bashkuar kundër dhunës – Mjaft!”, ka folur për vrasjen e 30-vjeçares Liridona Ademaj e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.