×
 • Lajme
 • Lajme

  Bloomberg: Shanset për fitore diplomatike të SHBA-së dhe përparim mes Kosovës e Serbisë janë zbehur pas aktakuzave

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Aktakuza ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe ish-kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli nga Prokuroria Speciale kanë marrë jehonë në gjitha mediat ndërkombëtare.

  Media amerikane, “bloomberg” ka shkruar për pengesën që kanë hasur bisedimet midis Kosovës dhe Serbisë.

  “Tashmë shpresat janë të zbehta për një përparim mes fqinjëve – dhe shanset për një fitore diplomatike për SHBA – të u zhdukën kur presidenti i Kosovës u akuzua se kishte kryer krime lufte, ashtu ai po përgatitej për bisedime me serbët në Shtëpinë e Bardhë.”

  Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë ngriti një aktakuzë prej 10 pikësh, në të cilën akuzohej Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe luftëtarët e tjerë me vepra penale gjatë luftës me Serbinë, dy dekada më parë, që përfshijnë “vrasje, zhdukje të detyruar të personave, persekutim dhe tortura”, sipas një deklaratë të mërkurën.

  Aktakuza pretendon se Thaçi dhe të tjerët janë “penalisht përgjegjës për afro 100 vrasje”. Një gjyqtar i procedurës paraprake po e shqyrton atë për të vendosur nëse do të konfirmojë akuzat.

  Sic shkruan kjo medie, Thaçi do të pritej në Uashington të shtunën për bisedimet e organizuara nga i dërguari amerikan për Ballkanin, Richard Grenell, me Presidentin serb Aleksandar Vuçiq më 27 qershor. Ngjarja ishte një përpjekje për të ndihmuar në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve historike midis fqinjëve.

  Është e paqartë nëse do të ketë një takim tjetër pasi Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, që pritet të plotësojë Thaçin, gjithashtu tha se ai nuk do të udhëtojë në Uashington pas akuzave penale që tronditën shtetin më të ri të Evropës, thekson mes tjerash “bloomberg”.

  “Si rezultat i akuzave të paraqitura nga Prokuroria Speciale, unë duhet të kthehem në Prishtinë për t’u marrë me situatën”, tha Hoti në Facebook.

  “Bisedimet e Uashingtonit papritmas në dyshim i japin një hapje edhe Bashkimit Evropian të heqë dorë nga nisma për të udhëhequr negociatat. Bisedimet e ndërmjetësuara nga BE midis fqinjëve të Ballkanit ngecën në vitin 2018, por blloku dëshiron t’i ringjallë ato në një përpjekje konkurruese pasi SHBA gjithashtu kërkon një rol të spikatur për të ndërmjetësuar një marrëveshje. Thaçi muajin e kaluar tha se ishte në favor të udhëheqjes amerikane.”

  Aty shkruhet se është e paqartë se çfarë nënkupton aktakuza për dinamikën komplekse midis Vuçiqit, 50 vjeç dhe Thaçit, 52. Ish-armiqtë – njëri ish-komandant i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës i njohur si “Gjarpri”, tjetri dikur ministër në kohen e Presidentit Slobodan Millosheviq – e njohni mirë njëri-tjetrin dhe kanë kaluar vite në bisedime.

  Më shumë se 10,000 njerëz vdiqën në konfliktin që përfundoi me bombardimet e NATO-s në 1999 që detyruan trupat serbe jashtë Kosovës. Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, me mbështetjen e SH.B.A.-së dhe shumicës së shteteve të Bashkimit Evropian.

  Akuzat janë zbuluar të parat nga prokurorët në Dhomat e Specializuara të Kosovës , të themeluara në vitin 2015 si pjesë e gjyqësorit të Kosovës, por me staf ndërkombëtar dhe me qendër në Hollandë për të mbrojtur dëshmitarët nga frikësimi.

  Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival
  Nga Rubrika
  Kronika18 Prill 2024
  Policia në Ferizaj ka ndaluar shoferin me iniciale B.S., i moshës 44-vjeçare në fshatin Babush, i cili po drejtonte veturën me afat...
  Kronika18 Prill 2024
  Mbi 10 mijë raste të raportuara të dhunës në familje janë bërë në Policinë e Kosovës prej vitit 2020 deri më 2023...
  Lajme18 Prill 2024
  Të martën, Kosova u mbështet nga shumica dërrmuese e deputetëve në Asamblenë e Parlamentare të Këshillit të Evropës, duke shënuar një hap...
  Të tjera
  Vip18 Prill 2024
  ‘Big Love’ është rikthyer përsëri dhe në këtë edicion të formatit më të ndjekur të ‘BBV3’. Pasditen e sotme, banorët janë mbledhur...
  Vip18 Prill 2024
  Juliana Nura, një ndër bukuroshet që mori pjesë në shtëpinë e “Big Brother VIP Kosova 1”, ka thumbuar aktorin Vedat Bajrami, me...
  Sport18 Prill 2024
  Real Madrid dhe Bayern Munchen, i kompletuan mbrëmë çiftet gjysmëfinaliste të UEFA Champions League. Këto dy skuadra pikërisht do të përballen me...
  Lajme18 Prill 2024
  Sot në Kuvendin e Kosovës do të bëhet konstituimi i Komisionit Hetimor Parlamentar për procesin e subvencionimit të blerjes së teksteve shkollore...
  Lifestyle18 Prill 2024
  Dashi Do të përfshiheni në një debat mjaft të ndezur, i cili rrezikon që të kthehet agresiv. Mundohuni që të mos keni...
  Lajme18 Prill 2024
  Sot në Bruksel do të zhvillohet takimi mes Kosovës dhe Serbisë. Bashkimi Europian ka konfirmuar se takimi i radhës në nivel të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.