×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  BE-ja prej 1 korriku lejon udhëtarët nga Kosova

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Zyrtarët e Bashkimit Eurpoian sot mblidhen të vendosin për listën e shteteve qytetarët e të cilave do të ju lejohet hyrja në BE. Në listën e shteteve të miratuar është edhe Kosova e Shqipëria. Një listë tjetër do të jetë në tavolinën e diskutimit, vendimi kontrovers është se SHBA’ja është njëri prej shteteve që qytetarët e tyre ju ndalohet hyrja, transmeton Gazeta Metro.

  Sipas draft listës së shteteve që nga 1 korriku do të mund të udhëtojnë në shtetet anëtare të Bashkimit Europian, gjendet edhe Kosova sipas Euronews.

  Zyrtarët europian mblidhen sot ndërsa vendimi pritet gjatë ditës.

  Përveç Kosovës nga shtetet e Ballkanit që do të ju lejohet udhëtimi i qytetarëve drejt BE’së gjendet edhe Shqipëria, Serbia, Bosnja e Hercegovina, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Turqia.

  Në listën e të lejuarave gjendet edhe Kina ndërsa sipas portalit Euronews do të publikohen edhe lista tjetër e shteteve të ndaluara, e në të është edhe Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe Brazili.

  Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian kishin mospajtime në kohën e shpërthimit të pandemisë kur Presidenti Amerikan, Donald Trump, ndaloi hyrjen e udhëtarëve nga BE’ja vendim ky që nxiti protestat e kritikat e europianëve për veprime të ngutshme e unilaterale. Jo shumë kohë më vonë shtetet anëtare për herë të parë dhe atë unilateralisht vendosën të mbyllin kufijtë mes tyre për herë të parë.

  Petrol Company hap komunitet në Viber për klientët e saj
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Profesori i Universitetit Johns Hopkins në Washington, Edward P. Joseph ka folur për insistimin e Kryeministrit Albin Kurti për një draft -statut...
  Lajme18 Qershor 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, e ka mohuar se ka një përçarje të raporteve me presidenten e vendit,...
  Lajme18 Qershor 2024
  Gjenerali i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Sylejman Selimi, ka deklaruar në emisionin “Debat Plus” se situata në veri të Kosovës është...
  Të tjera
  Sport18 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord pa e goditur ende topin për Portugalinë në Euro 2024 – por ka humbur një tjetër....
  Lajme18 Qershor 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë të martën se dy vendet duhet të bëjnë hapa për...
  Vip18 Qershor 2024
  Ledion Liço ka dhënë mbrëmjen e djeshme (e diel) një intervistë personale në Top Channel. Ai është kthyer pas në kohë duke...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministri i Brendshëm Taulant Balla u takua në Bernë, me ministrin e Drejtësisë dhe Policisë të Zvicrës, Beat Jans, me të cilin...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sot në 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar skulptura e Leutrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë luftës në Kosovë....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.