×
 • Lajme
 • Lajme

  Baton Haxhiu tregon se kush duhet ta udhëheqë PDK-në pas Veselit, parapëlqen Vlora Çitakun

  FrontOnline
  16 Korrik 2020

  Gazetari Baton Haxhiu në emisionin Pressing të T7, ka treguar se kush duhet të vazhdojë ta udhëheqë Partinë Demokratike të Kosovës, në rast se konfirmohet akuza ndaj kreut të PDK’së, Kadri Veseli, nga Gjykata Speciale.

  Haxhiu tha se Veseli fillimisht duhet që ta lë një ushtrues detyre për një kohë. Sipas tij, është e rëndësishme që PDK’ja të futet në qeveri, e pastaj të zgjidhet kryetari i saj.

  “Veseli duhet ta lë një ushtrues detyre për një kohë. PDK’ja duhet të jetë pjesë e qeverisë dhe njëkohësisht ta përgatitë garën për kryetarin të partisë pas gjashtë muajsh apo një viti. Kjo është arsyeja pse PDK’ja duhet të jetë në qeveri, që të jetë pjesë e qeverisë dhe ta bëjë garën për kryetar të partisë”, është shprehur Haxhiu.

  Tutje, ai tregoi se do të jetë një garë e ngushtë për kreun e partisë brenda PDK’së, ku si kandidat potencial sheh Enver Hoxhën, Memli Krasniqin, Vlora Citakun dhe Uran Ismailin.

  “Gara duhet të jetë e fortë, e një gjenerate të re. Ku ushtruesi detyrës duhet ta përgatitë garën për Memli Krasniqin, Enver hoxhën, Vlora Citakun dhe Uran Ismailin. Unë mendoj që ushtrues detyre mund të jetë Hajredni Kuqi sepse ky i fundit nuk ka pretendime për kryetar të partisë, me aq sa e njoh, sepse i ka hup dëshira për të udhëhequr me parti, po flas me logjikë sepse nuk kam folur me asnjërin prej tyre”, shtoi Haxhiu.

  Gjithashtu, Haxhiu tha se më e pëlqyeshmja sipas tij është Vlora Çitaku.

  “Mendoj se Vlora Çitaku do të ishte më e pëlqyeshmja, por sa do ta pranojnë PDK’ja, nuk e di”.

  Është koha të shijojmë çokollatën më të mirë..
  Nga Rubrika
  Lajme14 Prill 2024
  Irani ka kërcënuar çdo vend i cili i mundëson Izraelit që përmes hapësirës së tyre ajore të kryejnë sulme ndaj Iranit. Paralajmërimi...
  Lajme13 Prill 2024
  Ish- kryeinspektori AKI-së, Burim Ramadani menjëherë pas nisjes së dronëve iranian drejt Izraelit u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që gjenden...
  Lajme13 Prill 2024
  Irani ka nisi një sulm ndaj Izraelit, duke i përdorur dhjetëra dronë, raporton Front Online. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se Izraeli...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.