Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Azilkërkuesit të cilët po vijnë nga vendet e lindjes po shkaktojnë probleme në Kosovë

  FrontOnline
  25 Korrik 2020

  Qendra e Vranidollit, është mbushur me azilkërkues. Por të njëjtit nuk është se po e kalojnë mirë mes vete. Ata veç problemeve që shkaktojnë me njëri – tjetrin, telashe po sjellin edhe në rrethinë. Banorët po ankohen se azilantët po kryejnë vjedhje në shtëpitë e tyre.

  Po bisedojnë me njëri tjetrin. Ndërsa këtë persona që nuk janë nga Kosova, kanë zgjedhur këtë hije që ti shmangë vapës së këtyre ditëve.

  Por, këta azilkërkues që gjendën në qendrën e strehimit në Vranidoll nuk janë gjithmonë kaq të qetë

  Banorët e këtij fshatit thonë se ata përleshën shpesh mes vete madje kanë kryer edhe vjedhje.
  Por, takimet me këta azilkërkues nuk i kanë shumë të shpeshta.

  Ndërkohë, brenda kësaj strehimoreje në periferi të Prishtinës po qëndrojnë 23 azilkërkues.

  E se ndodhin probleme mes tyre e konfirmon edhe drejtori i kësaj qendre Fitim Zariqi.

  Për këtë çështje, T7 ka kontaktuar edhe me Ministrinë e Punëve të Brendshme.

  Nga kjo ministri kanë thënë se kryesisht problemet po i shkaktojnë azilkërkuesit nga Algjeria dhe Maroko.

  Përveç kësaj qendre strehimi në Vranidoll, ekziston edhe një qendër ku strehohen azilkërkuesit në fshatin Magure.

  Sipas Ministrisë së Punëve të Brendshme, në kohën kur qeveria kishte vendosur për mbylljen e kufijve për shkak të pandemisë COVID-19, në këtë qendër janë dërguar 70 azilkërkues.

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  KFOR-i ka njoftuar se numri i paqeruajtësve të lënduar gjatë dhunës së paprovokuar të djeshme në komunën e Zveçanit është 30. “11...
  Lajme30 Maj 2023
  Punëtorët e Komunës së Zveçanit sot në mëngjes janë mbledhur para objektit të atij institucioni për të kërkuar kthimin në vendet e...
  Lajme30 Maj 2023
  Misioni paqeruajtës i KFOR-it i ka kërkuar të martën Kosovës dhe Serbisë të marrin përgjegjësi për situatën e krijuar në veri. Komandanti...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Dhjetëra protestues janë mbledhur në Zveçan. Rrugët janë të mbushura me gjësende të cilat u hodhën një ditë më parë nga protestuesit....
  Lajme29 Maj 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu thotë se bandat e organizuara kriminale serbe të cilat udhëhiqen nga Vuçiq nuk do të tolerohen. Ajo...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka mbetur i bllokuar brenda objektit të komunës. Sipas burimeve të Klankosova.tv Hetemi është duke u ruajtur...
  Lifestyle29 Maj 2023
  Psilocybina, një përbërës halucinogjen i gjetur në kërpudha, ndikon në trurin e njerëzve që vuajnë nga depresioni i rëndë si asnjë lloj...
  Lajme29 Maj 2023
  Gjatë së hënës, qindra huliganë serbë përdorën dhunë të pajustifikueshme gjatë protestes pranë komunës së Zveçanit në veri të Mitrovicës. Të paktën...
  Lajme29 Maj 2023
  Drejtoresha ekzekutive e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Getoarbe Mulliqi, ka thënë se sot është dita me më së shumti sulme ndaj...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.