×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Apeli i mjekut shqiptar: Tregoni kujdes, Coronavirusi ‘gjallon’ ende mes nesh

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Infektologu shqiptar, Tritan Kalo, jep një mesazh të rëndësishëm për qytetarët, teksa thekson se koronavirusi “gjallon” ende mes nesh.

  Përmes një mesazhi në “Facebook”, mjeku i njohur tregon ditën e tij të ngjeshur, që nis herët në mëngjes me hyrjen në oborrin e QSUT, e deri te largimi nga spitali.

  Sipas tij, kujdesi ndaj vetes dhe të tjerëve duhet të vazhdojë, pasi kështu mund t’ia dalim mbanë me këtë sfidë jo të lehtë për t’u fituar!!!

  Postimi i plotë, pa ndërhyrje:

  ”Kohë Kovidiane….Sensibilizimi ynë, vetëndërgjegjësimi, kujdesi për veten dhe të tjerët rreth nesh këto ditë e fundit kanë filluar të harohen e nënvlerësohen për shumë e shumë prej jush….Mos haroni se Sars-Cov2/Covid-19 “gjallon” ende mes nesh….22.06.2020…Dita e Ekuinoksit Pranveror…Dita dhe nata ndajnë 24 orët në mënyrë të barabartë mes tyre….

  Duke filluar nga nesër dita, shpresa, optimizmi i natyrës por edhe i yni si shoqëri fillon drojtazi por e sigurtë, të përftojë në kohë perkundrejt natës, ndrydhëses emocionale e kohëbjerrëse…..

  Dita e sotme për mua rrolli në të njëjtën rutinë sikundër kanë rrjedhur ditët prej shumë e shumë muajsh….Hy herët në mëngjes në oborrin e QSUT-së dhe kaloj para kësaj pankarte inkurajuese dhe mirënjohëse për një EKIP të tërë mantelbardhësh, Infermjeresh, Imazheristësh, Farmacistesh, Administratores dhe Koordinatoresh, sanitaresh, barrelistësh, shoferësh, punonjës Rendi në Covid-1, Shërbimin e Sëmundjeve Infektive të QSUT “Nënë Tereza”, ndërkohë që mbrij në zyrën time të ndodhur në mes të pavjonit të parë…..Infermjeret tona janë aty të pa përtuara për të ndihmuar të sëmurët në çdo sekondë…..

  Vijon më pas vizita e të sëmurëve i mbrotjur me pajisjet personale….Në fund të kësaj ditë-pune vjen largimi për në shtëpi, DHE unë lë pas vetes degëzat e ullinjve në oborrin e spitalit, të mbushura këtë vit me frutet e shpresës, për mbarimin në një ditë jo shumë të largët të kësaj Sfide jo të lehtë për të gjithë, sfidës me sëmundje-shkaktuesin e jetë-marrësin Sars-Cov2/Covid-19….Ju rikujtoj se Kujdesi i vazhdueshëm ndaj vetes dhe të tjerëve kurrë nuk duhet nënvlerësuar…..Së bashku do ja dalim mbanë përballjes me këtë sfidë jo lehtë për t’u fituar!!!”

  Po vjen “Cyber ZERO” eventi që jep përgjigje për çdo lloj kërcënimi online
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Ish-kryenegociatori për dialogun Kosovë-Serbi për Front Online thotë se me këtë mendësi të Qeverisë ‘Kurti’, Serbia në Kosovë do të gjejë hapësirë...
  Lajme25 Maj 2024
  Ramush Haradinaj, deputet në Kuvendin e Kosovës, njëherësh kryetari i AAK-së, thotë se kryeministri Albin Kurti ka një skenar pse dëshiron të...
  Lajme25 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se një person ka raportuar 2362 monedha në vlerë nga 2 euro të cilat dyshohet që janë...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar sot me zyrtarë të Qatar Development Fund ku u diskutua mbi mbështetjen e projekteve në...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka qenë për vizitë në dy fshatra të Podujevës, Obrançë e Sfeçël. Ai i ka falënderuar qytetarët...
  Vip24 Maj 2024
  Prej disa kohësh është zhdukur nga rrjetet sociale duke marrë pushim nga jeta publike dhe kjo me arsye. Prive zbulon se Arta...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Një 42-vjeçare shqiptare është arrestuar për tentativë të dyfishtë vrasjeje në Pavia të Italisë. Mediat italiane bëjnë me dije se 42-vjeçarja ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Gjykata Themelore e Pejës ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Pejës për caktimin e masës së paraburgimit ndaj, Agron Gashit i...
  Lajme24 Maj 2024
  Mbyllja e Bankës së Kursimeve në veri, Ulutash-Kurtit: Të shmangen veprimet e njëanshme që mund të nxisin tensione Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.