×
 • Lajme
 • Lajme

  A ka përçarje brenda koalicionit LDK-AAK-Nisma, flet nënkryetari i LDK-së

  FrontOnline
  29 Korrik 2020

  Ditëve të fundit është përfolur se ka përçarje ndërmjet koalicioni qeverisës LDK-AAK-Nisma, për shkak të mënyrës se si po zhvillohet dialogu me Serbinë, raporton Front Online.

  Kundër dialogut doli lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili ia bëri të qartë Kryeministrit Hoti se nëse ai vazhdon me këtë qasje, AAK-ja do të dalë nga koalcioni.

  Sipas tij, LDK po tenton ta ‘përvetësojë’ agjendën duke mënjanuar AAK-në.

  Mospajtimet ndërmjet koalcionit u shfaqën edhe të martën.

  Ndaj propozimit për izolim 7 ditor për qytetarët që kthehen nga Shqipëria, dolën kundër AAK-ja e Nisma.

  E lidhur me këtë për Front Online, ka folur nënkryetari i LDK-së, Haki Rugova.

  Ai tha se ndërmjet koalicionit ka mospajtime, por jo përçarje.

  “Është normal me pasë mospajtime ndërmjet çdo koalicioni, por përçarje nuk ka”, tha ai.

  Ndërsa për përfshirjen e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) në qeverisje për shkak të unitetit politik për zhvillimin e bisedimeve me Serbinë, për arritjen e një marrëveshje përfundimtare, Rugova tha se një gjë e tillë nuk është diskutuar në parti.

  “Ne parti nuk kemi diskutuar përfshirjen e PDK-së në qeverisje”, tha ai për Front Online.

  Bigbrother Vip Kosova dhe Bigbrother Vip Albania në Artmotion
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka ritheksuar faktin sesi akoma nuk ka pasoja për Beogradin edhe pas ngjarjes së 24 shtatorit, në Banjskë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Olaf Sholz, kancelari i Gjermanisë ka folur për gjendjen në veri të Kosovës, gjatë një konference të përbashkët shtypi bashkë me kryeministrin...
  Lajme04 Tetor 2023
  Disa ditë pas përplasjes me armë, jeta ka rinisur mes autoblindave dhe forcave të shumta speciale. Banorët i shmangen çdo lloj kontakti...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.