×
 • Lajme
 • Lajme

  94 raste aktive me koronavirus në Prizren, Haskuka e ka një shqetësim rreth testimeve

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka ka dhënë statistikat e fundit rreth gjendjes me COVID-19 në këtë komunë dhe testimeve që po bëhen atje. Ai ka treguar se aktualisht janë 94 raste aktive me këtë sëmundje.

  Haskuka ka thënë se është brengosës fakti që kohëve të fundit gjithnjë e më shumë kemi raste të identifikuara në klinikat infektive, kurse i atyre të identifikuara nga gjurmimet është duke rënë.

  Sipas tij, kjo po ndodh për shkak se ka kërkesa të mëdha për teste, ndërkaq numri i testeve që po bëhen nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, për ata që nuk kanë simptome, po zvogëlohet.

  “Ne si Komunë e Prizrenit kemi ndërmarrë hapat për mbrojtjen e stafit administrativ, në mënyrë që edhe shërbimet të vazhdojnë pa ndërprerje. Po ashtu kam kërkuar nga Inspektorati Komunal dhe Policia e Kosovës që të monitorojnë implementimin e masave nga ana e bizneseve, ku mbajtja e maskave është obligative”, ka shkruar Haskuka.

  Ndryshe, që nga fillimi i pandemisë me virusin SARS-CoV-2, në Prizren kanë qenë 216 të infektuar, prej të cilëve 117 janë shëruar dhe 5 persona kanë vdekur.

  Falja e Fitër Bajramit në “Haxhi Ibrahim Devolli” në Pejë, festë me tekbire e ilahi
  Nga Rubrika
  Lajme20 Qershor 2024
  Mark Rutte me siguri do të jetë Sekretari i Përgjithshëm i ardhshëm i aleancës së NATO-s, pasi 32 anëtarë të Aleancës ranë...
  Lajme20 Qershor 2024
  Luftëtari dhe invalidi i luftës së UÇK-së, Nexhat Cikaqi, ka nevojë për ndihmën e të gjithëve. Ai vuan nga një sëmundje dhe...
  Lajme20 Qershor 2024
  Departamenti i Krimeve të Rënda i Prokurorisë Themelore në Prizren, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve B.B., dhe B.K., për shkak të...
  Të tjera
  Sport20 Qershor 2024
  Edhe pse goglat e pozicionuan në grupin B, të cilësuar si grupi i ferrit, me Spanjën, Kroacinë dhe Italinë, Shqipëria ka zhvilluar...
  Lajme20 Qershor 2024
  Gjykata Supreme e Kosovës, përmes aktgjykimit të 27 majit 2024 e ka anuluar aktgjykimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë dhe atë të...
  Vip20 Qershor 2024
  Tayna dhe ish-menaxheri i saj Rinor Hykolli janë temë diskutimi në media rozë. Kënga e fundit e këngëtares është fshirë përsëri nga...
  Sport20 Qershor 2024
  Kroacia pësoi gol në minutën e 95-të nga Klaus Gjasula i Shqipërisë, në po të njëjtën mënyrë që realizuan vetë kundër Brazilit...
  Lajme20 Qershor 2024
  Deputeti i AAK-së, Pal Lekaj, për FrontOnline, thotë se partitë politike ka kohë që po tentojnë të jenë sa më afër qytetarëve,...
  Lajme20 Qershor 2024
  Në Bashkimin Evropian nuk ka pajtim të plotë për heqjen e masave ndëshkuese të vendosura ndaj Kosovës. Por, si kompromis pritet që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.