×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ’40 ditë pa ngrënë, mbajtën vajzën e vdekur 15 muaj’, çfarë thotë shkenca: Sa ditë mbijeton njeriu pa ngrënë

  FrontOnline
  03 Korrik 2020

  Ngjarja e ndodhur në Kombinat, ku nënë e bijë kishin vendosur që të sakrifikonin veten për t’u “ringjallur” sërish ka shokuar vendin. Zhaneta dhe Blerta Josifi vendosën që të qëndronin pa ngrënë në mënyrë që të shkonin në parajsë, ashtu siç e predikon edhe sekti në të cilin ato merrnin pjesë. Ndërsa brenda mbanin prej më shumë se 15 muajsh, Anisën, vajzën e vdekur. Sipas dëshmisë së Blertës, nënë e bijë kishin mbi 40 ditë pa u ushqyer, sakrificë për t’u ringjallur në parajsë.

  Por çfarë ndodh me trupin e njeriut kur qëndron kaq ditë pa ngrënë? Sipas shkencës, njerëzit mund të mbijetojnë pa asnjë ushqim për 30-40 ditë, afat që përkon me dëshminë e 34-vjeçares. Megjithatë varet edhe nga gjendja e personit. Një i moshuar, mund të jetojë vetëm disa ditë. Ndërsa një person i ri në moshë, ia del të qëndrojë gjallë për 2-3 javë dhe më pas bie në koma (njësoj) si Blerta, për të ndërruar jetë më pas për shkak të mosfunksionimit të organeve.

  PROCESI HAP PAS HAPI

  6 orët e para

  Gjithçka është goxha normale. Trupi fillon të zbërthejë glikogjenin – i cili ruan energjinë në trupin tuaj – në glukozë, të cilën qelizat tuaja e përdorin si lëndë djegëse. Rreth 25% e energjisë së gjeneruar përdoret vetëm për trurin, dhe pjesa tjetër shkon në muskuj dhe në qelizat e kuqe të gjakut.

  Pas 6 orësh

  Rezervat e glikogjenit janë drejt fundit. Kjo gjë sjell ndjenjën e zemërimit dhe të uritjes në të njëjtën kohë.

  6-72 orë

  Trupi hyn në një gjendje të quajtur ketosis. Për shkak se tani ka shumë pak glukozë në gjakun tuaj, trupi duhet të shkatërrojë yndyrën për energji, e cila është e ndarë në acide yndyrore. Sidoqoftë, truri nuk mund të funksionojë si normalisht dhe në këtë fazë ka nisur edhe mungesa e funksionit normal të trurit.

  72 orë

  Pas 72 orëve, trupi praktikisht po kalbëzohet. Pa sheqer dhe yndyrë, trupi juaj fillon të kërkojnë energjinë tek proteinat.

  1-2 javë

  Pa asnjë vitaminë ose mineral, sistemi imunitar i trupit fillon të mbyllet së bashku me ndonjë funksion “trupor” të panevojshëm si përshmbeull menstruacionet apo dhe epshi. Në këtë moment fillon humbja në peshë, dhe fllkët fillojnë të bien. Trupi bën çdo gjë që të përshtatet për të mbijetuar me proteinën që ka mbetur.

  3 javë – 70 ditë

  Gjatë kësaj periudhe trupi është “dorëzuar”. Vdekja mund të ketë ardhur për shkak të mungesës së ushqimit por nuk përjashtohet edhe ataku kardiak, për shkak të mosfunksionimit të organeve.

  '40 ditë pa ngrënë, mbajtën vajzën e vdekur 15 '40 ditë pa ngrënë, mbajtën vajzën e vdekur 15 '40 ditë pa ngrënë, mbajtën vajzën e vdekur 15 '40 ditë pa ngrënë, mbajtën vajzën e vdekur 15 '40 ditë pa ngrënë, mbajtën vajzën e vdekur 15 '40 ditë pa ngrënë, mbajtën vajzën e vdekur 15

  EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Sabreen ishte e vdekur para se ta shikonte apo ta mbante foshnjën e saj, shkruan BBC. Nëna e re e kishte mbajtur për...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Mangësitë me pavarësinë dhe integritetin e gjyqësorit; mungesa e mediave të pavarura; dhe korrupsioni në të gjitha nivelet e qeverisjes, në organet...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Një ekspert i OKB-së ka paralajmëruar se ekziston rreziku që sëmundjet mendore të manifestohen pas disa vitesh në mesin e banorëve të...
  Të tjera
  Lajme22 Prill 2024
  Pas dështimit të zgjedhjeve në veri, analisti Visar Ymeri ka thënë se nuk është “sovrane” qeverisja në atë vend ku kundërshtohet nga...
  Lajme22 Prill 2024
  Antigona Emini, aktiviste e PDK-së, është ndarë nga jeta në moshë të re. Dega e PDK-së në Gjilan ka shprehur ngushëllime për...
  Lajme22 Prill 2024
  Me Fahrije Hoti, Shyhrete Tahirin në njërën anë, e me Vasfije Krasniqin e Elhame Muçollin në anën tjetër, presidentja Vjosa Osmani paralajmëroi...
  Sport22 Prill 2024
  Gazetari italian Mirko Di Natale ka konfirmuar se Juventusi ka shprehur interesim për transferimin e sulmuesit kosovar Edon Zhegrova. ‘Bianconerët’ janë duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Nol Nushi nga PSD-ja ka thënë që Partia Demokratike e Kosovës ka rënë në lojën e kryeministrit, Albin Kurti dhe se PDK-ja...
  Lajme22 Prill 2024
  Situata në Kosovë u diskutua në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Vendi u përfaqësua nga presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.