×
 • Lajme
 • Lajme

  4 mësimdhënës në Fushë Kosovë të infektuar me COVID-19, pritet të testohen të tjerë

  FrontOnline
  23 Shtator 2020

  Katër mësimdhënës të shkollës “Mihal Grameno” në Fushë Kosovë, kanë rezultuar pozitivë me COVID-19.

  Kështu ka bërë të ditur zëdhënësi i Komunës së Fushë Kosovës, Ali Topalli, i cili tha se deri më sot janë testuar gjithsej 50 mësimdhënës të kësaj shkolle, ndërsa pritet të ketë edhe më shumë testime.

  “Sipas informacioneve që i kemi deri tash janë testuar 50 mësimdhënës të shkollës ‘Mihal Grameno’. Gjithsej i kemi 4 mësimdhënës të infektuar me COVID-19”, tha Topalli.

  Ai foli edhe për gjendjen shëndetësore të mësimdhënësve, të cilët aktualisht janë mirë me shëndet dhe nuk kanë ndonjë përkeqësim apo simptomë, shkruan Gazeta Express.

  “Informacionet që i kemi marr deri dje pasdite është se ata nuk kanë asnjë simptomë ose përkeqësim të gjendjes shëndetësore, do të thotë janë në vetizolim por që gjendja e tyre nuk është aspak shqetësuese”, tha Topalli.

  Ndërsa, ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj kishte njoftuar se mbi 1,500 mësimdhënës në gjithë territorin e Kosovës do të testohen për koronavirus.

  Në udhëzimet e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), për ruajtje të shëndetit të nxënësve në shkolla, thuhet se shkolla duhet të sigurojë që të respektohet distanca e caktuar e sigurisë të paktën 1.5 metra, secilit nxënës si dhe personelit të shkollës duhet t’i bëhet matja e temperaturës përmes termometrit laserik çdo ditë.

  Numri i përgjithshëm i mësimdhënësve në nivel vendi llogaritet të jetë mbi 23 mijë.

  KESCO u certifikua me tri ISO Standarde
  Nga Rubrika
  Lajme01 Mars 2024
  Deputetët opozitarë  e kanë quajtur gabim të rëndë mospjesëmarrjen e kryeministrit në këtë Samitin rajonal që u mbajt në Tiranë, ndërkaq kërkojnë...
  Lajme01 Mars 2024
  Sekretari Organizativ në PSD, Nol Nushi ka deklaruar se këtë vit nuk do të ketë zgjedhje në Kosovë. Sipas Nushit, zgjedhje të...
  Lajme01 Mars 2024
  Koordinatorja e Departamentit për Mbrojtje dhe Siguri Kombëtare në kuadër të Kabinetit për Qeverisje të Mirë të PDK-së, Besa Kabashi-Ramaj, mban konferencë...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  9:00Mbahet seanca ndaj ministrit të Brendshëm, Xhelal Sveçla dhe deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje Fitore Pacolli, Salih Zyba dhe Drita Millaku, të akuzuar...
  Lajme01 Mars 2024
  Sot parashikohet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale me diell, ku priten edhe reshje lokale shiu, të cilat në...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Të shtëna me armë zjarri ka pasur sonte në Koplik të Shqipërisë, nga ku ka mbetur i plagosur një person i moshës...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Mungesa e fuqisë punëtore – të tjera apo dhe pa kualifikime – po pengon kryesor ekonomik në Gjermani . Sipas Ministrit Federal...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Për të premten parashikohet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale me diell, ku priten edhe reshje lokale shiu, të...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka treguar arsyen se pse nuk mori pjesë në samitin për Ukrainën që u mbajt në Tiranë....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.