×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Limaj thotë se Nisma mbështet dialogun që sjell njohjen reciproke, jo dialogun teknik

  FrontOnline
  22 Korrik 2020

  Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë se shkuarja e kryeministrit Avdullah Hoti ka qenë e dakorduar nga partnerët e koalicionit

  Megjithatë, ai ka thënë se Nisma druan se po rreshqitet drejt një dialogu teknik dhe partia të cilën ai e drejton nuk është për këtë opsion.

  Limaj thotë se Nisma është për dialog mes dy vendeve, por jo për dialog teknik dhe se tri vite janë humbur për teke individuale.

  “Pa njohje s’ka implementim të marrëveshjeve. Koha ka ardh në një marrëveshje gjithëpërfshirese, e cila e ka njohjen Brenda dhe organizimin në OKB. Ky është qëndrimi që duhet ta mbroj kryeministri Hoti. Dialog për njohje me afat kohor. Kosova është e interesuar me këto parime. Dialogu të ketë emër. Dialog për njohje. Ky dialog e mbështet Nisma”, ka thënë Limaj ndër të tjera në “Pressing”.

  Më tutje, Limaj ka thënë se nuk mund të fillohet dialog me tema të vecanta.

  “Neve na duhet një unitet. Nuk e di kur ka më ndodhë, por dialog me Serbinë nuk mund të ketë pa shumicën. Ka tri vite që angazhohem për këtë temë”, ka shtuar Limaj.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për ndërprerjen e energjisë-elektrike
  Nga Rubrika
  Lajme23 Prill 2024
  Krejt çka ndodhi dje në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara Lajme Gazeta Express23/04/2024 7:08 Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka...
  Lajme22 Prill 2024
  Ish-ambasador i Shqipërisë në OKB, Agim Nesho ka folur në lidhje me paraqitjen e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani në OKB, duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Një person e ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur pasditen e sotme në Lipjan. Rasti ka ndodhur...
  Të tjera
  Lajme22 Prill 2024
  Kryeministri i vendit Albin Kurti ka dhënë detaje për vizitën e tij në Sofje të Bullgarisë. “Qëndrimin atje e filluam me pjesëmarrjen...
  Lajme22 Prill 2024
  Pas dështimit të zgjedhjeve në veri, analisti Visar Ymeri ka thënë se nuk është “sovrane” qeverisja në atë vend ku kundërshtohet nga...
  Lajme22 Prill 2024
  Antigona Emini, aktiviste e PDK-së, është ndarë nga jeta në moshë të re. Dega e PDK-së në Gjilan ka shprehur ngushëllime për...
  Lajme22 Prill 2024
  Me Fahrije Hoti, Shyhrete Tahirin në njërën anë, e me Vasfije Krasniqin e Elhame Muçollin në anën tjetër, presidentja Vjosa Osmani paralajmëroi...
  Sport22 Prill 2024
  Gazetari italian Mirko Di Natale ka konfirmuar se Juventusi ka shprehur interesim për transferimin e sulmuesit kosovar Edon Zhegrova. ‘Bianconerët’ janë duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Nol Nushi nga PSD-ja ka thënë që Partia Demokratike e Kosovës ka rënë në lojën e kryeministrit, Albin Kurti dhe se PDK-ja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.