Lajme

Zemaj: Ende nuk kemi marrë rezultatet e vdekjes së dyshimtë të 6 pacientëve në Infektivë

Zemaj: Ende nuk kemi marrë rezultatet e vdekjes së dyshimtë të 6 pacientëve në Infektivë
13:12 | 07 Korrik 2020

Armend ZemajMinistri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, tha se ende nuk i kanë marrë rezultatet e ngjarjes së ditës së diel në Klinikën Infektive, ku dyshohet se si pasojë e mos funksionimit apo ndaljes së oksigjenit qëndror.

Ai tutje tha se qytetarët dhe familjet e viktimave e kanë të drejtën të dijnë se çka ka ndodhur atë ditë, derisa thotë se ai nuk do të përzihet në punën e Prokurorisë lidhur me këtë çështje.“Pandemia nuk duhet të na humbë njerëzoren dhe kemi obligim të dijmë se cka ndodhë në institucionet tona shëndetësore, heronjëve tanë nuk mund të ia humbin kontributin e tyre për një ditë.

Shkarkimi i Basri Sejdiut është vendim për tu përshëndetur, ne do të jemi transparent dhe secili do të bartë përgjegjësi që i takojnë, dhe në ditët e tjera do të bëjmë publike edhe raporte të tjera.

Nuk mund ti lëmë mjekët, infermierët të ikin nga Kosova vetëm se shteti i tyre nuk i trajton seriozisht kërkesat e tyre.Ne e përshëndesim vendimet që e lidhin llogaridhënien dhe japin përgjegjësi direkte për të menaxhuar situatën, kam pranuar raporte preliminare.Qytetarët dhe familjet e ata që kanë dyshime duhet ta dijnë të vërtetën, unë nuk përzihem në punë e tyre. Nuk kemi marrë rezultatin.”

Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër

Të tjera