×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Zbulohen tre planete të ngjashme me Tokën – ato sillen rreth një orbite 11 vjet dritë larg

  FrontOnline
  28 Qershor 2020

  Deri në tre planete – potencialisht shkëmborë si Toka – janë vërejtur rreth një ylli të vendosur relativisht afër sistemit tonë diellor – një sistem planetar që u ofron astronomëve mundësi intriguese në kërkimin e shenjave të jetës së jashtme.

  Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, orbita e planetëve Gliese 887, i ashtuquajtur “yll xhuxh” i kuq sa gjysma e diellit, u identifikua 11 vjet dritë larg nga Toka – pikërisht në “oborrin” tonë, vetëm se më parë u potencua në terma kozmik, thanë studiuesit të premten.

  Vetëm 12 yje të tjerë janë më afër sistemit tonë diellor.

  Njëri nga planetet sillet rreth orbitës së “Gliese 887”, çdo nëntë ditë dhe tjetra çdo 21 ditë. Ndërkaq studimet thonë se njëri nga dy planetet, gjendet brenda asaj që quhet zona e banueshme, ose zona Goldilocks. Bëhet e ditur se temperatura e planetit është e qëndrueshme, as e ftohtë apo edhe e nxehtë.

  Ndërkohë sa i përket planetit të tretë, ai rrotullohet rreth orbitës çdo 50 ditë dhe ndodhet në zonën e Goldilocks, megjithëse të dhënat nga studimet nuk janë konfirmuar ende plotësisht.

  “Ato janë të ngjashme me Tokën, dhe ka gjasa të jenë në thelb sikurse planeti ynë, në krahasim me gjigantët e mëdhenj si Jupiteri dhe Saturni”, tha astronomja Sandra Jeffers, nga Universitetit i Gottingen në Gjermani, autore e këtij studimi.

  Importuesi nga SHBA-ja: Devolli Corporation me standarde amerikane
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Liderët e Grupit të Shtatë (G7) vendeve më të industrializuara nuk e diskutuan fare propozimin e presidentit rus, Vladimir Putin, për paqe...
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Një avion luftarak rus e shkeli shkurtimisht hapësirën ajrore të Suedisë në lindje të ishullit baltik, Gotland, të premten dhe u konfrontua...
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  MPB njofton se në territorin e Shkup gjatë ditës dhe natës së kaluar janë sanksionuar 132 drejtues mjetesh, nga të cilët 12...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në nisje të Samitit të Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz...
  Lajme15 Qershor 2024
  Zona që gjendet në afërsi të pikës kufitare Bërnjak në veri të Kosovës, 50 metra afër zonës administrative me Serbinë, e që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.